Με περίπατο στον τελικό η Ισπανία

Η Ισπανία διέλυσε 4-1 τη Γαλλία και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Euro K21.

Οι “φούριας ρόχας” μετέτρεψαν σε περίπατο το ντέρμπι του δεύτερου ημιτελικού καθώς διέλυσαν τους “τρικολόρ” και θα αντιμετωπίσουν τη Γερμανία στον τελικό.

Το σκορ άνοιξαν οι Γάλλοι στο 16ο λεπτό με πέναλτι του Ματετά όμως στο 28′ ο Ρόκα έφερε το ματς στα ίσια. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι Ισπανοί ανέτρεψαν την κατάσταση χάρη σε αμφιλεγόμενο πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Οργιαθάμπαλ.

Στην επανάληψη, οι Ίβηρες μπήκαν πολύ δυνατά και μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου πήραν αέρα δύο τερμάτων χάρη σε γκολ του Όλμο ενώ το 4-1 διαμόρφωσε ο Μαγιοράλ στο 67ο λεπτό.