Αυτοκτόνησε η εθνική με την Αργεντινή, αύριο αντιμετωπίζει τη Γαλλία

Έβγαλε τα μάτια της η εθνική ομάδα μπάσκετ κάτω των 19 στο τρίτο και τελευταίο της παιχνίδι στον όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με αντίπαλο την Αργεντινή. Ηττήθηκε με 73-68 και έμεινε στην τρίτη θέση του ομίλου, που την στέλνει απέναντι στην Γαλλία στο αυριανό νοκ άουτ (20.30).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήθελε νίκη με διαφορά πέντε πόντων για να καταλάβει την δεύτερη θέση του ομίλου, βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 16 πόντους λίγο πριν τα μέσα της τρίτης περιόδου (47-31 στο 24.10’), αλλά στα επόμενα πέντε λεπτά έκανε ακριβώς ότι χρειάζονταν οι αντίπαλοί τους για να αντιστραφούν τα δεδομένα. Χαλαρότητα, κακή άμυνα και βιασύνη στην επίθεση.

Οι πάντοτε πεισματάρηδες Αργεντίνοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και γρήγορα πήραν τον έλεγχο. Με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης ουσιαστικά χέρι-χέρι, ήταν φανερό ότι το άγχος και η πίεση βάραιναν τα πόδια των παικτών μας.

Τρόπος να γίνει σωστή διαχείριση των συναισθημάτων κάτω απ’ αυτές τις συνθήκες δεν βρέθηκε, με αποτέλεσμα η Εθνική να βρεθεί ουσιαστικά μέσα σε λίγα λεπτά, απ’ το ζενίθ στο ναδίρ.