Εκανε την έκπληξη η Ν. Αφρικη, άφησε εκτός την Αίγυπτο

H Νότια Αφρική έκανε την έκπληξη στο Κόπα Άφρικα, επικρατώντας με 1-0 της οικοδέσποινας Αιγύπτου και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης για την ομάδα του Μπάξτερ, πέτυχε πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Τεμπινκόσι Λορκ μετά από ασίστ του Λέμπο Μοτίμπα.
Ο Αμρ Ουάρντα μπήκε ως αλλαγή στην αναμέτρηση στο 64ο λεπτό στη ηέση του Αμπντάλα Ελ Σαίντ όμως δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να φτάσει έστω στην ισοφάριση.
Στις 10 Ιουλίο, η Νότια Αφρική θ΄αντιμετωπίσει την Νιγηρία στα προημιτελικά.