Κρακοβία καλεί Ατρόμητο

Η Κρακοβία πήρε ισοπαλία 1-1 από τη Ντουνάισκα Στρέντα στην Σλοβακία για τα προκριματικά του Europa League. Οι Πολωνοί έχουν πλεονέκτημα πρόκρισης με το εκτός έδρας γκολ! Ο νικητής του ζευγαριού παίζει με τον Ατρόμητο στην επόμενη φάση!

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Η πρώτη καλή φάση για τους Σλοβάκους αλλά ο Πέσκοβιτς δεν κατάφερε να σκοράρει από καλή θέση.

Οι Πολωνοί πέρασαν δύσκολα 25 λεπτά αλλά μετά… ισορρόπησαν. Με κύριο εκφραστή τον Φαν Άμερσφοουρτ έφτασαν αρκετές φορές στην περιοχή των Σλοβάκων και απείλησαν.

Τελικά στο 40ο λεπτό και με λίγη τύχη, ο Φαν Άμερσφοουρτ σκόραρε αφού η μπάλα άλλαξε πορεία πάνω στον Κρούζλιακ και ξεγέλασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση. Ο Ντίβκοβιτς σκόραρε στο 44ο λεπτό. Κακή αμυντική συμπεριφορά των Πολωνών και εύκολο γκολ από κοντά για τον Ντίβκοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κρακοβία ήταν αρκετά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις αλλά δεν βρήκε την μεγάλη ευκαιρία για να κλέψει τη νίκη. Η Ντουνάισκα από την πλευρά της έφτιαξε περισσότερες φάσεις αλλά επίσης καμία σπουδαία ευκαιρία.

Το 1-1 δίνει μικρό προβάδισμα πρόκρισης στους Πολωνούς. Το δεύτερο ματς σε μια εβδομάδα στην Πολωνία. Όποια ομάδα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο στην επόμενη φάση.