Η Ρωσία δύο χρυσά στα αγόρια, η Γερμανία και η Γαλλία τους ευρωπαϊκούς τίτλους σε νεάνιδες και κορασίδες αντίστοιχα

Με τελικούς γεμάτους θέαμα και αγωνία ολοκληρώθηκαν νωρίς το βράδυ της Πέμπτης στην Οστράβα οι συναντήσεις του ομαδικού στο 62ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων.

Με τελικούς γεμάτους θέαμα και αγωνία ολοκληρώθηκαν νωρίς το βράδυ της Πέμπτης στην Οστράβα οι συναντήσεις του ομαδικού στο 62ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων. Μεγάλη πρωταγωνίστρια ήταν η Ρωσία, η οποία κατέκτησε τους δύο τίτλους στα αγόρια, ενώ μετείχε και στους υπόλοιπους δύο τελικούς! Στο ομαδικό κορασίδων κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο η Γαλλία και στο ομαδικό νεανίδων η Γερμανία. Απολύτως ενδεικτικό για τους αμφίρροπους και συναρπαστικούς τελικούς είναι το γεγονός ότι οι τρεις από του τέσσερις κρίθηκαν στα πέντε επί μέρους ματς! Να σημειωθεί ακόμα ότι φέτος υπήρχαν και μικροί τελικοί στους νέους και τις νεάνιδες επειδή η 3η θέση δίνει πρόκριση για το φετινό Παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων.

Στους εφήβους η Ρωσία πήρε ό,τι δεν κατάφερε στους τελικούς του 2017 και του 2018. Στην καθοριστική αναμέτρηση με το Αζερμπαϊτζάν μάλιστα, δεν ξεπέρασε Ευρωπαίους, αλλά… Κινέζους. Και οι τρεις αθλητές είναι ασιατικής καταγωγής, όμως η Ρωσία έφτασε στο τρόπαιο με 3-2 παίρνοντας από τους αθλητές της από μία νίκη. Στον αγώνα για την 3η θέση η Γερμανία ξεπέρασε το Βέλγιο με 3-0.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού Ρωσία-Αζερμπαϊτζάν 3-2:

Βλαντιμίρ Σιντορένκο-Γιανγκ Σινιού 3-1 (11-8, 10-12, 11-2, 12-10)

Μαξίμ Γκρέμπνεφ-Γιου Κινχάνγκ 0-3 (6-11, 9-11, 8-11)

Λεβ Κάτσμαν-Βανγκ Σεντσί 3-2 (12-10, 9-11, 7-11, 11-9, 11-6)

Σιντορένκο-Γιου 2-3 (11-5, 11-7, 9-11, 7-11, 8-11)

Γκρέμπνεφ-Γιανγκ 3-0 (12-10, 12-10, 11-6)

Στις νεάνιδες ο τελικός της Γερμανίας με τη Ρωσία είχε συναρπαστική εξέλιξη. Στο φινάλε η Ταϊλάκοβα προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά η Σρέινερ έκανε ανατροπή και χάρισε το χρυσό μετάλλιο στη χώρας της. Η Γερμανία επικράτησε ξανά στη συγκεκριμένη κατηγορία ύστερα από 16 χρόνια. Στον αγώνα για την 3η θέση η Τσεχία κατέβαλλε τη Γαλλία με 3-1.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού Ρωσία-Γερμανία 2-3:

Μαρία Ταϊλάκοβα-Αναστασία Μποντάρεβα 3-0 (11-3, 14-12, 11-5)

Ανααστασία Κόλις-Φρανζίσκα Σρέινερ 1-3 (9-11, 11-5, 5-11, 8-11)

Ελίζαμπετ Αμπρααμιάν-Σοφία Κλε 2-3 (11-4, 11-4, 9-11, 7-11, 10-12)

Ταϊλάκοβα-Σρέινερ 3-0 (11-5, 11-9, 11-7)

Κόλις-Μποντάρεβα 2-3 (14-12, 11-9, 7-11, 7-11, 7-11)

Στα πέντε παιχνίδια κρίθηκε και ο τελικός των παίδων. Η Ρωσία έχανε 0-2 από τη Ρουμανία, όμως γύρισε εντυπωσιακά την κατάσταση χάνοντας στους επόμενους τρεις αγώνες μόλις ένα σετ. Αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κατηγορία για 3η φορά τα τελευταία 4 χρόνια.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού Ρωσία-Ρουμανία 3-2:

Βλάντισλαβ Μακάροφ-Έντουαρντ Ιονέσκου 1-3 (8-11, 10-12, 11-3, 8-11)

Ντένις Ιζουμρούντοφ-Ντάριους Μοβιλεάνου 0-3 (5-11, 5-11, 9-11)

Σεργκέι Ρουζόφ/Μακάροφ-Αντρέι Τομίκα/Μοβιλεάνου 3-0 (11-8, 11-5, 11-9)

Μακάροφ-Μοβιλεάνου 3-1 (12-10, 6-11, 11-7, 12-10)

Ιζουμρούντοφ-Ιονέσκου 3-0 (11-8, 11-6, 11-4)

Στις κορασίδες η Γαλλία έφτασε σε ιστορική διάκριση. Τα τελευταία χρόνια είχε χάσει σε δύο τελικούς και τώρα πανηγύρισε το τρόπαιο για πρώτη φορά στα χρονικά του θεσμού. Στον τελικό νίκησε 3-1 τη Ρωσία, η οποία συμπλήρωσε 6 σερί τελικούς, ενώ 3 φορές στο ίδιο διάστημα έχει πάρει το χρυσό μετάλλιο.