Φιλικό ξέσπασμα του «Αίαντα» επί του ΟΦΗ (video)

Ο Άγιαξ νίκησε τον ΟΦΗ με 6-2 σε φιλικό αγώνα που έγινε στην πόλη Έπε της Ολλανδίας. Η ομάδα της Κρήτης ήταν πάντως ανταγωνιστική για περίπου 60 λεπτά.

Το κυρίως μενού στο αποψινό πρόγραμμα του ‘Άγιαξ είναι ο φιλικό αγώνας με τον Παναθηναϊκό όμως η ομάδα του Άμστερνταμ σε έναν ασυνήθιστο καταρτισμό προγράμματος, καθώς υπάρχουν και τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ με τον ΠΑΟΚ, αντιμετώπισε το μεσημέρι και τον ΟΦΗ στην πόλη Έπε της Ολλανδίας.

H ομάδα της Κρήτης ήταν καλή στα 2/3 της αναμέτρησης, όσο άντεξε δηλαδή, παίζοντας καλά και ανταγωνιστικά.
Στο φινάλε όμως μέτρησαν οι εμπειρίες και προπάντων η ποιότητα ενός αγωνιστικά πιο έτοιμου αντιπάλου!

Ο έμπειρος Χούντελαρ άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Η απάντηση του ΟΦΗ ήταν άμεση με ωραίο πλασέ του Πορτογάλου Λισάντρο Σεμέδο.
Στο 26ο λεπτό ο Ντε Βιτ από κοντά έκανε το 2-1 και στην επανάληψη ο Κοσμάς Τσιλιανίδης ισοφάρισε με προβολή στο 2-2.
Δυό λεπτά αργότερα, στο 60’ ο Πιένε μετά από φάση διαρκείας έδωσε εκ  νέου το προβάδισμα στον Άγιαξ για να ακολουθήσει στο 62ο λεπτό το 4-2 από τον Χούντελαρ κι ενώ είχε προηγηθεί σουτ του Λανγκ στο δεξί κάθετο δοκάρι του Σωτηρίου.

Ο Ντε Βιτ στο 69’ σημείωσε το 5ο γκολ της Ολλανδικής ομάδας και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 80ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ ο Δανός Σένε ο οποίος μαζί με τον Χούντελαρ ήταν τα πιο τρανταχτά ονόματα των πρωταθλητών που αγωνίστηκαν στον μεσημεριανό αγώνα!

Ο Τεν Χαγκ προφανώς και περίμενε να δει τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα από την ομάδα του στο βραδινό ματς με τον Παναθηναϊκό ενώ ο τεχνικός του ΟΦΗ παρέταξε τους :

Σωτηρίου (74’ Δερμιτζάκης), Μπράουν, Κοροβέση, Νάστο, Σακόρ, Γιαννούλη (78’ Μαρινάκης), Μεγιάδο, Ναμπί, Τσιλιανίδη, Σεμέδο.