Όταν «ξύπνησε», ήταν αργά…

Πληρώνοντας ακριβά το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική ομάδα γνώρισε βαριά ήττα (80-55) από τη Γαλλία για τη δεύτερη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18, που διεξάγεται στον Βόλο.

Η ελληνική ομάδα παρουσίασε πολύ κακή εικόνα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης (36% στα δίποντα, 22% στα τρίποντα και 16 λάθη), με τους Γάλλους να μην αφήνουν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Οι «τρικολόρ» επέβαλαν τον ρυθμό τους, μπήκαν σε θέση οδηγού και δεν έβγαλαν το πόδι από το… γκάζι, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με… αέρα 23 πόντων (22-45).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου έδειξαν σημάδια αντίδρασης, κυρίως μέσω της άμυνας τους. Πλησίασαν στους 16 πόντους (35-51), όμως δεν κατάφεραν ποτέ να βάλουν άγχος στη Γαλλία, η οποία ήλεγξε μέχρι τέλους το ματς και πανηγύρισε με μεγάλη άνεση τη νίκη.

Πλέον η ελληνική ομάδα θα διεκδικήσει τη Δευτέρα (21:15) τη νίκη απέναντι στη Σλοβενία, προκειμένου να τερματίσει δεύτερη.