Έχασε, αλλά άφησε υποσχέσεις ο Παναιτωλικός

Καλή εικόνα, παρά την ήττα με σκορ 1-0 από τη Μπενφίκα Β, παρουσίασε ο Παναιτωλικός στο πρώτο φιλικό παιχνίδι μπροστά στο κοινό του.

Η ομάδα του Αγρινίου ήταν αρκετά δραστήρια, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου δημιούργησε όλες τις καλές στιγμές της. Αρχικά απείλησε με τον Ρομάν στο 10’, στη συνέχεια ήταν η σειρά των Σανιά (23’) και Ντάλσιο (30΄), ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία ανήκε στον Καββαδία, ο οποίος με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Φυτόπουλου, σημάδεψε το δοκάρια.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, το οποίος χάρισε στους Πορτογάλους τη νίκη, σημείωσε στο 66’ ο Ενρίκε με πλασέ, μετά από ωραία προσπάθεια του Β. Φερέιρα.

Στο α’ ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Κνετ, Σανιά (35’ Μπάλμπι), Λιάβας, Μαρσιάλ (35’ Μπακαδήμας), Μαλής, Λουσέρο, Μιμίτο, Ντάλσιο (35’ Ταχάρ), Ντίας, Ρομάν (35’ Ντουάρτε), Μπαΐροβιτς.

Στο β’ οι: Γιαννακόπουλος (78’ Θεοδωρόπουλος), Λιάβας, Μπάλμπι, Μαλής, Μπακαδήμας, Ταχάρ, Τσιγγάρας, Φυτόπουλος, Ντίας (67’ Μπελεβώνης), Ντουάρτε, Καββαδίας.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Ντουάρτε, Φερέιρα Β. (77’ Κσόμποθ), Κονσεϊσάο, Φερέιρα Ζ. (77’ Εμπαλό), Φρίμπονγκ, Πίντο (63’ Βούκοτιτς), Σάντος (77’ Γουίλοκ), Μέντες (77’ Πινέιρο), Άλβαρο (77’ Καλάικα), Ζεκ (63’ Μπρίτο), Ενρίκε (77’ Λίστσκοβ).