Εμεινε στα αποδυτήρια (video)

Ο διπρόσωπος Ολυμπιακός ηττήθηκε για μία ακόμη φορά από τη Ζάλγκιρις στο Κάουνας με 83-75. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κατέρρευσαν στο δεύτερο.

Ο διπρόσωπος Ολυμπιακός ηττήθηκε ξανά από τη Ζάλγκιρις στο Κάουνας με 83-75. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να κάνουν ούτε ένα λάθος. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο το σύνολο του Γιασκεβίτσιους με την πίεση που ασκούσε και σε συνδυασμό με την ευστοχία από μακρινή απόσταση, γύρισε την εις βάρος του κατάσταση και έβαλε στη συλλογή του ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα. Αυτή ήταν η έκτη ήττα του Ολυμπιακού στα επτά τελευταία ματς με την Ζάλγκιρις.

Ονειρική εκκίνηση για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην πρώτη περίοδο, έχοντας υψηλότατα ποσοστά ευστοχίας από τη γραμμή των τριών πόντων. Μετά από καλάθι δύο πόντων από τον Γκος ο οποίος άνοιξε το σκορ, ακολούθησε ένα εντυπωσιακό σερί τρίποντων από τον Γιώργο Πρίντεζη. Με τέσσερα στα τέσσερα τρίποντα και ένα δίποντο έκανε το 14-16. Ο υπαρχηγός του Ολυμπιακού έκανε τα πάντα στο παρκέ, την ώρα που η Ζάλγκιρις «πλήγωνε» τους «ερυθρόλευκους» από το «ζωγραφιστό».

Η ευστοχία των «Πειραιωτών» πίσω από τα 6,75μ συνεχίστηκε, με τους Παπανικολάου και Τίμα να παίρνουν τη σκυτάλη από τον Πρίντεζη και να πετυχαίνουν το 16-24. Η ομάδα του Μπλατ μέτρησε 6 στα 6 τρίποντα, ενώ έφθασε στο +10 με δίποντο του ΛεΝτέι (16-26) και στο +11 με τρίποντο του Σπανούλη (18-29). Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μπροστά με δέκα πόντους (19-29). Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ονειρικό πρώτο δεκάλεπτο επιθετικά.

Αλάνθαστη η ομάδα του Μπλατ

Με την έναρξης της δεύτερης περιόδου, ο ΛεΝτέι πέτυχε τρίποντο και εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (19-32). Εκεί οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν, να ψάχνουν γρήγορα καλάθια και να ροκανίζουν τη διαφορά. Κατάφεραν να μειώσουν στους 5 (33-38) με τον Καβαλιάουσκας και λίγο αργότερα στους 4 (38-42), αλλά και στο καλάθι με τον Ουλανόβας λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, με δύο τρίποντα του Παπανικολάου και του Στρέλνιεκς η διαφορά ανέβηκε στους 8 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 40-48. Είναι αξιοσημείωτο πως ο Ολυμπιακός τελείωσε χωρίς λάθος το πρώτο ημίχρονο

Ρεσιτάλ λαθών

Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν από τα αποδυτήρια χωρίς να έχουν την ίδια συγκέντρωση στο παιχνίδι. Εν αντιθέσει με τους αντιπάλους τους οι οποίοι στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου έκαναν σερί 6-0 και πλησίασαν στο καλάθι (46-48). Έως εκείνο το σημείο, η Ζαλγκίρις είχε 73,7% ευστοχία στα δίποντα, ενώ ο Ολυμπιακός μόλις 33,3%.

Τα πολλά λάθη των παικτών του Μπλάτ, έδωσαν το δικαίωμα στους Λιθουανούς, όχι μόνο να επιστρέψουν, αλλά και να πάρουν και το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου με 60-59. Οι αλάνθαστοι «Πειραιώτες» του πρώτου ημιχρόνου, έκαναν οκτώ στο τρίτο δεκάλεπτο.

Πήρε τα ηνία και δεν τα άφησε

Με ένα σερί 10-0 η Ζάλγκιρις έκανε το 58-59 να μοιάζει μακρινό παρελθόν στην τέταρτη, καθώς προηγήθηκε με 68-59. Αυτή τη σημαντική διαφορά οι γηπεδούχοι την κράτησαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, αφού οι μπασκεμπολίστες του Μπλατ έκαναν εύκολα το λάθος, ενώ παράλληλα είχαν χαμηλά ποσοστά στα σουτ. Έτσι, οι Λιθουανοί έφθασαν σε μία ακόμη νίκη επί του Ολυμπιακού με 83-75.