Με 86% ξεκίνησε ο Τζούριτς, 89% ο Φράγκος

25/09/2011 • 21:35
Ποδαρικό με το...δεξί για τον Δημήτρη Τζούριτς στο Καμπιονάτο. Ο νέος κεντρικός της Τρεντίνο είχε 10 πόντους με 4 μπλοκ και 86% στην επίθεση στη νίκη των πρωταθλητών κόσμου με 3-0 σετ (25-19, 25-22, 25-23) επί της Μόντζα του Ρουμελιώτη. Μπροστά σε 3000 φίλους της η ομάδα του Στόιτσεφ είχε ποιότητα σαν ομάδα και με τους Χουαντορένα (15π.) και Καζίσκι (13π.) αποτελεσματικούς, έφθασε δίκαια στη νίκη. Η Μόντζα ήθελε αλλά δεν μπορούσε.

Ο Νίκος Ρουμελιώτης είδε σχεδόν όλο το παιχνίδι από τον πάγκο. Πάντως όταν χρειάστηκε να μπει για το σέρβις ήταν αποτελεσματικός. Μπήκε στο 24-22 του Α΄ σετ και στο ίδιο σημείο του Γ΄ σετ όπου μάλιστα πήρε άσσο. Στο άλλο παιχνίδι της πρεμιέρας που είχαμε ελληνική εκπροσώπηση η Λατίνα του Ανδρέα Φράγκου πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη στο Σίσλεϊ με 3-1 σετ (25-27, 25-14, 25-19, 25-21) επί της γηπεδούχου ομάδας.

Ο Φράγκος, όπως γράφουν οι Ιταλοί, ήταν η ευχάριστη έκπληξη του ματς. Είχε συνολικά 15 πόντους αλλά ήταν αυτός που ξεκίνησε την αντεπίθεση της Λατίνα στο δεύτερο σετ. Σε εκείνο το σετ είχε ποσοστό στην επίθεση 89%.
15/11/2018 • 08:00

Με κίνητρο στα δύσκολα η "γαλανόλευκη". Ματς για γκολ σε Κροατία, Αγγλία

Η Ελλάδa και η Αυστρία θέλουν τη νίκη και με βάση το κίνητρό τους μπορούν να τα καταφέρουν. Ματς για γκολ περιμένουμε στο Βέλγιο, στην Κροατία και στην φιλικά αναμέτρηση της Αγγλίας με τις Ηνωμένες Πολιτείες

14/11/2018 • 10:51