Το σήκωσε ο Μήτσος και στην Ιταλία

12/05/2013 • 20:50

Το είχε σηκώσει τρεις φορές με τον Ολυμπιακό. Στην Ιταλία πέρσι το έχασε στις λεπτομέρειες στο φώτο φινις από την Ματσεράτα με διαιτητικό λάθος. Φέτος όμως ήταν η χρονιά του.

Μετά την κατάκτηση για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τόσο του παγκόσμιου τίτλου στην Ντόχα στο πρωτάθλημα συλλόγων όσο και του Ιταλικού Κυπέλλου, ο Δημήτρης Τζούριτς εμπλούτισε την τροπαιοθήκη του με το ένα από τα δύο κύπελλα που του έλειπαν.

Ο Έλληνας κεντρικός της Τρεντίνο πανηγύρισε σήμερα το πρωτάθλημα στην Ιταλία αφού στον πέμπτο τελικό η καλύτερη ομάδα στον κόσμο επιβλήθηκε σε συγκλονιστικό αγώνα της Πιατσέντα με 3-2 σετ (25-23, 21-25, 25-22, 19-25, 15-12). Η Τρεντίνο βρέθηκε να χάνει στο πέμπτο σετ με 12-11 αλλά με σερί 4-0 πήρε το σετ και την κούπα με 15-12 με άουτ επίθεση του Πάπι και δύο συνεχόμενους πόντους του Στορκ. Ο Τζούριτς τελείωσε το ματς με 8 πόντους ενώ πρώτος σκόρερ των πρωταθλητών ήταν οι Στορκ και Καζίσκι που είχαν από 17.

Για την Πιατσέντζα κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Σιμόν με 20, έναν λιγότερο είχε 0 Φέι και 17 ο Ζλατάνοφ. Τον αγώνα που διήρκησε δύο ώρες και 28 λεπτά παρακολούθησαν 4.350 θεατές και εισπράχθηκαν 61.247 Ευρώ. Η Πιατζέντα ήταν καλύτερη στο μπλοκ (9-16) και στο σέρβις (8-15) αλλά είχε και 8 λάθη περισσότερα από την Τρεντίνο (24-32).

15/11/2018 • 08:00

Με κίνητρο στα δύσκολα η "γαλανόλευκη". Ματς για γκολ σε Κροατία, Αγγλία

Η Ελλάδa και η Αυστρία θέλουν τη νίκη και με βάση το κίνητρό τους μπορούν να τα καταφέρουν. Ματς για γκολ περιμένουμε στο Βέλγιο, στην Κροατία και στην φιλικά αναμέτρηση της Αγγλίας με τις Ηνωμένες Πολιτείες

14/11/2018 • 10:51