Το σήκωσε ο Μήτσος και στην Ιταλία

12/05/2013 • 20:50

Το είχε σηκώσει τρεις φορές με τον Ολυμπιακό. Στην Ιταλία πέρσι το έχασε στις λεπτομέρειες στο φώτο φινις από την Ματσεράτα με διαιτητικό λάθος. Φέτος όμως ήταν η χρονιά του.

Μετά την κατάκτηση για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τόσο του παγκόσμιου τίτλου στην Ντόχα στο πρωτάθλημα συλλόγων όσο και του Ιταλικού Κυπέλλου, ο Δημήτρης Τζούριτς εμπλούτισε την τροπαιοθήκη του με το ένα από τα δύο κύπελλα που του έλειπαν.

Ο Έλληνας κεντρικός της Τρεντίνο πανηγύρισε σήμερα το πρωτάθλημα στην Ιταλία αφού στον πέμπτο τελικό η καλύτερη ομάδα στον κόσμο επιβλήθηκε σε συγκλονιστικό αγώνα της Πιατσέντα με 3-2 σετ (25-23, 21-25, 25-22, 19-25, 15-12). Η Τρεντίνο βρέθηκε να χάνει στο πέμπτο σετ με 12-11 αλλά με σερί 4-0 πήρε το σετ και την κούπα με 15-12 με άουτ επίθεση του Πάπι και δύο συνεχόμενους πόντους του Στορκ. Ο Τζούριτς τελείωσε το ματς με 8 πόντους ενώ πρώτος σκόρερ των πρωταθλητών ήταν οι Στορκ και Καζίσκι που είχαν από 17.

Για την Πιατσέντζα κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Σιμόν με 20, έναν λιγότερο είχε 0 Φέι και 17 ο Ζλατάνοφ. Τον αγώνα που διήρκησε δύο ώρες και 28 λεπτά παρακολούθησαν 4.350 θεατές και εισπράχθηκαν 61.247 Ευρώ. Η Πιατζέντα ήταν καλύτερη στο μπλοκ (9-16) και στο σέρβις (8-15) αλλά είχε και 8 λάθη περισσότερα από την Τρεντίνο (24-32).

22/09/2018 • 08:08

19/09/2018 • 10:52