0
Παντελής Λώλης
04/12/2018 • 20:53
ΑΟ Θήρας
Μια ακόμη νίκη, μια ακόμη πρόκριση για τον ΑΟ Θήρας. Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς νίκησε και στη Τσεχία με 3-0 σετ (25-18, 25-19, 25-19) την Μπρνο και προκρίθηκε πανηγυρικά στις «16» καλύτερες ομάδες του Challenge Cup.

Η αήττητη και χωρίς απώλεια σετ ομάδα των Κυκλάδων (2 με Λεμεσό και 2 με την Μπρνο) θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον νικητή της αναμέτρησης UTE Budapest (Ουγγαρία) - Kuusamo (Φινλανδία). Στο πρώτο παιχνίδι, οι Φινλανδές νίκησαν εντός έδρας με 3-1 σετ και έχουν προβάδισμα πρόκρισης. Πίλεπτς με 16 πόντους και Μερτέκη με 11 ήταν οι πρώτες σκόρερ για τον ΑΟ Θήρας ο οποίος κυριάρχησε πάνω στο φιλέ με 11 μπλοκ (4 η Εμμανουηλίδου).

Οι πόντοι της Μπρνο προήλθαν από 5 άσσους, 30 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 36 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΚΠ ΜΠΡΝΟ (Σαμσέλι): Μίλντοβα 12 (9/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 3% άριστες), Φρικάνο 3 (3/11 επ.), Βουκλίκα 8 (6/14 επ., 2 άσσοι), Κβαπίλοβα, Σλούφοβα, Σκίμπα 6 (6/26 επ., 33% υπ. - 4% άριστες) / Ντιγκρίνοβα (λ, 45% υπ. - 9% άριστες), Νίτσολ 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Στράσκα, Παβλίκοβα 5 (3/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ποντράζκα 2 (2/5 επ.).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάις): Φιλντ 6 (2/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πίλεπιτς 16 (15/28 επ., 1 άσσος), Μερτέκη 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 7% άριστες), Καλανταρίδου 7 (6/26 επ., 1 μπλοκ, 17% υπ. - 0% άριστες), Κιρ 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (1/7 επ., 4 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ. - 0% άριστες), Ξανθοπούλου, Καλαντάτζε 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Καραφουλίδου.
24/04/2019 • 07:59

Ντέρμπι λεπτομερειών σε Μιλάνο, Βρέμη. Φαβορί "Σίτι", Σάλτσμπουργκ και Φέγενορντ

Σε ασυνήθιστες συνθήκες το ντέρμπι του Μάντσεστερ, πολύ πιο ανταγωνιστικά τα ματς κυπέλλου σε Μιλάνο και Βρέμη. Στην Ισπανία οι φιλοξενούμενοι είναι σε θέση να συμβάλλουν στην παραγωγικότητα των αναμετρήσεων της Μαδρίτης και της Λεβάντε με την Μπέτις