Μπρέικ τίτλου ο Ολυμπιακός

Με κορυφαίο και στον δεύτερο τελικό τον Ραουβέρντινγκ (22 π.), ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ (23-25, 25-21, 25-17, 25-15) τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και την Πέμπτη στην έδρα του έχει την ευκαιρία να κατακτήσει το πρωτάθλημα.
06/05/2019 • 20:27
Ολυμπιακός
Με κορυφαίο και στον δεύτερο τελικό τον Ραουβέρντινγκ (22 πόντους με 55% αποτελεσματικότητα στην επίθεση) και με σούπερ επίθεση (55%-41%) ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 σετ (23-25, 25-21, 25-17, 25-15) τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, έκανε το 2-0 στις νίκες και έχει την ευκαιρία την Πέμπτη στις 18:30 στο Ρέντη, να πανηγυρίσει την δεύτερη συνεχόμενη κατάκτηση πρωταθλήματος. Μπρέικ στο μπρέικ ψάχνει ο ΠΑΟΚ για να παραμείνει ζωντανός στη διεκδίκηση του τίτλου. Ισχυρή περιφέρεια (Σμιτ 16π., Αλεξίεφ 17π.) είχε η ομάδα του Μουνιόθ, όαση ο Κλαπβάικ με 23 πόντους (50%) για τον Κυπελλούχο. Αρνητικός πρωταγωνιστής για τον «δικέφαλο» ο Σαφράνοβιτς με 4 πόντους ενώ πολύ σημαντική για τον Ολυμπιακό η παρουσία του Δαρίδη στην άμυνα κυρίως στο τρίτο νικηφόρο σετ. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε ξεκάθαρο στόχο στην υποδοχή του Ολυμπιακού στον Αλεξίεφ. Ο Βούλγαρος μπορεί στην υποδοχή να είχε και πάλι θέματα ωστόσο έκανε εκπληκτικό ματς στην επίθεση (αποτελεσματικότητα 65%) περνώντας δύσκολες μπάλες ακόμη και από τριπλό μπλοκ.

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 7 άσσοι, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 10 (4/11επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 9 (8/24επ., 65%υπ., 44%αρ.), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Τακουρίδης 8 (7/12επ., 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (18/36επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 4 (4/15επ., 58%υπ., 52%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. – 43%υπ., 29%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής 1 (1/2επ.), Καπετανίδης, Γάτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 4π. (2/6επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/11επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 16 (13/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 17 (17/26επ., 26%υπ., 9%αρ.), Ραουβέρντινκ 22 (18/33επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. -44%υπ., 28%αρ.), Στιβαχτής, Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Σμαραγδής, Δαρίδης (λ).

22/09/2019 • 07:11

Φόρμα και πάθος ορίζουν τα ντέρμπι σε Λιόν, Αϊντχόφεν, Λονδίνο και ΟΑΚΑ

Το ντέρμπι του Ολλανδικού πρωταθλήματος είναι λογικό να κριθεί στην αποτελεσματικότητα ανάμεσα σε δύο φορμαρισμένες ομάδες. Εν μέσω ειδικών συνθηκών το ντέρμπι των "αιωνίων", πιο παραγωγικά τα ματς σε Λονδίνο και Λιον