Ποιος είδε τον Ολυμπιακό και δεν τον φοβήθηκε στον πρώτο ημιτελικό της Volleyleague με τον Φοίνικα Σύρου.
0
Παντελής Λώλης
13/04/2019 • 23:13
Ολυμπιακός, βόλεϊ

Οι "ερυθρόλευκοι" με πρώτο σκόρερ τον Καναδό διαγώνιο Γκάβιν Σμιτ ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ (25-13, 25-13, 25-18) τον Φοίνικα σε 58 λεπτά και έκανε το 1-0 στις νίκες. Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Δευτέρα 15 Απριλίου. Η πρόκριση κρίνεται στις 3 νίκες.

Όπως φαίνεται και από την διακύμανση του σκορ ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν κινδύνευσε αλλά πήρα μεγάλες διαφορές και στα τρία σετ φτάνοντας στη νίκη μέσα σε χρόνο ρεκόρ για ημιτελικό πρωταθλήματος.

Ο Φοίνικας Σύρου δεν μπήκε καθόλου στον αγώνα ενώ ο Ράτκο Παβλίσεβιτς έδωσε την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες του να αγωνιστούν. Μάλιστα στο 3ο σετ ξεκίνησε με βασικό διαγώνιο τον Μήλη. Oι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 8 άσσοι, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 24 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ):
Πετρέας 8π. (1/4επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 8 (5/10, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σμιτ 17 (13/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 4 (2/2επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αλεξίεφ 3 (2/3επ., 1 άσσος, 17%υπ., 17%αρ.), Ραουβέρντινκ 6 (6/10επ., 46%υπ., 23%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 50%υπ., 17%αρ.), Δαρίδης (λ), Κουμεντάκης 4 (4/7επ., 14%υπ., 14%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζάρκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 4π. (2/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Εβάντρο 9 (9/15επ., 33%υπ., 27%αρ.), Λέσκοφ 1 (1/1επ.), Βουλκίδης 2 (2/4επ.), Καϊσλασάλο 4 (3/13επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 5 (4/10επ., 1 μπλοκ, 29%υπ., 19%αρ.) / Βελούδης (λ. - 54%υπ., 25%αρ.), Φωτιάδης 1 (1/2επ.), Αδάμ, Μήλης 2 (2/6επ.).
24/04/2019 • 07:59

Ντέρμπι λεπτομερειών σε Μιλάνο, Βρέμη. Φαβορί "Σίτι", Σάλτσμπουργκ και Φέγενορντ

Σε ασυνήθιστες συνθήκες το ντέρμπι του Μάντσεστερ, πολύ πιο ανταγωνιστικά τα ματς κυπέλλου σε Μιλάνο και Βρέμη. Στην Ισπανία οι φιλοξενούμενοι είναι σε θέση να συμβάλλουν στην παραγωγικότητα των αναμετρήσεων της Μαδρίτης και της Λεβάντε με την Μπέτις