Δεν χάνει ο Παμβοχαϊκός, δεν κερδίζει η Λαμία (video)

21/03/2015 • 23:57
Μετά τη νίκη του Παμβοχαϊκού επί της Λαμίας στο Βραχάτι επιβεβαιώθηκαν δύο κανόνες. Ο πρώτος λέει ότι ο Παμβοχαϊκός κράτησε την παράδοση που τον θέλει αήττητο στην έδρα του στις αναμετρήσεις με τη Λαμία.

Ο δεύτερος αναφέρει ότι η Λαμία στο φετινό πρωτάθλημα δεν κερδίζει μακριά από το Χαλκιοπούλειο. Η ομάδα του Μέρτεν έφθασε στη νίκη με 3-1 σετ  (25-21, 16-25, 25-21, 25-22) χάρη στην υπεροχή της σε μπλοκ και επίθεση και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Κανέλλο, Ρόου και Ντουσάρμ. Η Λαμία προηγήθηκε μέχρι τα μισά του 4ου σετ αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα και να οδηγήσει τον αγώνα στον τάι μπρέικ. Η ομάδα του Θανάση Κατσιγιάννη δεν μπόρεσε να πάρει κάποιο βαθμό και μετά τη νίκη της ΜΕΝΤ επί της ΑΕΚ με 3-1 σετ έπεσε πάλι στην 11η θέση +5 βαθμούς μπροστά από την «Ένωση» που είναι στην 12η θέση. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του της Λαμίας προήλθαν από 8 άσσους, 45 επιθέσεις 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 1 (μπλοκ), Ρόου 13 (6/8 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Κανέλλος 11 (7/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νέμεθ 17 (13/29 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% επ, 36% άριστες), Σαρικεΐσογλου 11 (8/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ - 19% άριστες),  Ντουσάρμ 16 (16/28 επ) / Ζήσης (λ, 55% υπ - 27% άριστες), Παπαδόπουλος, Γεωργίου

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 5 (4/9 επ, 1 άσσος), Λεόν Γκιμαράες 17(13/25 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ - 35% άριστες), Χήρας 12 (5/11 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τζερόνιμο 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Μίσιτς 19 (18/32 επ, 1 άσσος), Καββαδάς 4 (3/12 επ, 1 άσσος, 40% υπ - 25% άριστες)/ Τσαδήμας (λ, 76% υπ - 62% άριστες), Τεξέιρα 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% - 35% άριστες), Βλαχόπουλος.
22/09/2019 • 07:11

Φόρμα και πάθος ορίζουν τα ντέρμπι σε Λιόν, Αϊντχόφεν, Λονδίνο και ΟΑΚΑ

Το ντέρμπι του Ολλανδικού πρωταθλήματος είναι λογικό να κριθεί στην αποτελεσματικότητα ανάμεσα σε δύο φορμαρισμένες ομάδες. Εν μέσω ειδικών συνθηκών το ντέρμπι των "αιωνίων", πιο παραγωγικά τα ματς σε Λονδίνο και Λιον