Πιόλι: «Σχεδόν τέλεια η Φιορεντίνα»

Ενθουσιασμένος με την απόδοση της ομάδας του ήταν ο Στέφανο Πιόλι μετά τη νίκη της Φιορεντίνα επί της Νάπολι (3-0), αν και παραδέχτηκε ότι η κόκκινη κάρτα που δέχτηκαν νωρίς οι φιλοξενούμενοι ήταν το γεγονός που έκανε τη διαφορά.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τζοβάνι Σιμεόνε που πέτυχε χατ τρικ, ενώ στον αντίποδα αποβλήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό ο Καλιντού Κουλιμπαλί, σκόρερ του τέρματος των «παρτενοπέι» στη νίκη επί της Γιουβέντους την περασμένη Κυριακή.

«Είναι ξεκάθαρο ότι είχαμε τεράστιο πλεονέκτημα όταν οι αντίπαλοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά από μόλις οκτώ λεπτά. Είχαμε όμως τις σωστές ιδέες ακόμα και όταν ήμασταν ακόμα 11 εναντίον 11. Ξέραμε ότι η Νάπολι είναι επικίνδυνη και έτσι προσπαθήσαμε να περνάμε την μπάλα στους επιθετικούς και να πιέζουμε συνεχώς.

«Δεν υπάρχει τέλεια εμφάνιση, αλλά νομίζω ότι σήμερα την πλησιάσαμε αρκετά. Φυσικά, 11 εναντίον 11 θα ήταν μία εντελώς διαφορετική κατάσταση. Την περασμένη εβδομάδα αγωνιστήκαμε με δέκα παίκτες και είχαμε πολλά προβλήματα απέναντι στη Σασουόλο. Πιστεύω σε αυτή την ομάδα και θα συνεχίσουμε να παλεύουμε για μία θέση στην Ευρώπη. Δεν θα είναι εύκολο, αλλά θα το προσπαθήσουμε», τόνισε.