Αγχωτική νίκη για Ρεάλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τελικά τη νίκη κόντρα στη Λεβάντε με 2-1 για την 27η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τελικά τη νίκη κόντρα στη
Λεβάντε με 3-1 για την 27η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι «μερένχες» ήθελαν να αφήσουν πίσω τους την ήττα της προηγούμενης
αγωνιστικής από την Ατλέτικο και να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα αλλά είχαν απέναντί τους μία «σκληροτράχηλη» Λεβάντε.

Το σκορ άνοιξε με πέναλτι στο 34ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα σημειώθηκε το 2-0 από αυτογκόλ του Μαρίνο.

Ωστόσο, έξι λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Ντέιβερσον μείωσε για τους «λεβαντίνους» για το 2-1. Το τελικό 3-1 σημείωσε στο 92ο λεπτό ο Ίσκο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Σεβίλλη αφού
επικράτησε 1-0 της Εϊμπάρ και παρέμεινε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας ενώ η Βαλένθια μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε τελικά νικηφόρα από την έδρα της Μάλαγα με 2-1.

Ακόμα, η Θέλτα Βίγο δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Βιγιαρεάλ, στο
ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 και να παίρνουν από ένα βαθμό ενώ η Μπιλμπάο διέλυσε με 4-1 την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια.