Πήρε εκδίκηση!

Η Λίβερπουλ μπορεί πριν από λίγες μέρες να έχασε στον τελικό του League Cup από την Μάντσεστερ Σίτι στα πέναλτι αλλά στο πρωτάθλημα της έχει πάρει τον αέρα! Η ομάδα του Κλοπ διέλυσε τους «Πολίτες» στο Άνφιλντ με 3-ο για την 28η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «κόκκινοι» ήταν επιβλητικοί και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους παίκτες του Πελεγκρίνι ανοίγοντας το σκορ στο 34ο λεπτό με τον Λαλάνα ενώ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Μίλνερ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 57ο λεπτό η Λίβερπουλ έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Φιρμίνο και ουσιαστικά έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχε η Σίτι για κάτι καλό απ’ το ματς.

Με αυτή τη νίκη, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 41 βαθμούς και πλέον είναι στην όγδοη θέση ενώ η Σίτι πέρασε με αυτή την ήττα στην τέταρτη θέση.

Η Άρσεναλ κόντρα στη Σουόνσι είχε τάσεις αυτοκτονίας και την «πάτησε». Οι «κανονιέριδες» μπορεί να προηγήθηκαν με τον Κάμπελ στο 15’ αλλά η Σουόνσι είχε τις λύσεις και γύρισε το ματς με γκολ των Ρούτλετζ και Γουίλιαμς και ουσιαστικά δούλεψε για τη Λέστερ, η οποία παρέμεινε στην πρώτη θέση, με τρεις πόντους περισσότερους από τη δεύτερη Τότεναμ.

Αυτό γιατί, οι «σπερς» δεν εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία της ομάδας του Ρανιέρι καθώς γνώρισαν την ήττα με 1-0 από τη Γουέστ Χαμ ενώ η Στόουκ Σίτι επικράτησε με το ίδιο σκορ της Νιουκάστλ.

Τέλος, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε έστω και δύσκολα να επικρατήσει 1-0 της Γουότφορντ και παρέμεινε σε τροχιά Ευρώπης.