Έσπασε τα κοντέρ ο Κουμεντάκης, 3-0 ο ΠΑΟΚ

Με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη να κάνει εμφάνιση καριέρας με το εξωπραγματικό 15 στις 18 επιθέσεις, ο ΠΑΟΚ νίκησε στο Βραχάτι τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ (25-16, 31-29, 25-19.
0
Παντελής Λώλης
22/01/2018 • 21:36
ΠΑΟΚ, πανηγυρική
Με τον Ραφαήλ Κουμεντάκη να κάνει εμφάνιση καριέρας με το εξωπραγματικό 15 στις 18 επιθέσεις, ο ΠΑΟΚ νίκησε στο Βραχάτι τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ (25-16, 31-29, 25-19. Ήταν η 11η νίκη του "δικεφάλου" σε 13 αγώνες (απομένει ο εξ αναβολής αγώνας ΠΑΟΚ – Νίκη στις 27/1), ο οποίος έφτασε στους 32 βαθμούς.

Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι ήταν σαφώς βελτιωμένη σε σερβίς και μπλοκ και με ορεξάτο τον Κουμεντάκη που είχε 20 πόντους και 83% ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση, πήρε δίκαια τη νίκη. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός πίεσε τους πρωταθλητές οι οποίοι όμως δεν έχασαν το προβάδισμα και τελείωσαν με 31-29 ύστερα από χαμένο σερβίς του Γκλαντστόουν και «πιαστό». Ο Παμβοχαϊκός έμεινε στους 14 βαθμούς και στην 10η θέση της βαθμολογίας. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 9 (3/5 επ, 6 μπλοκ), Μοράλες 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Γκλάντστον 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουνίθ Ολιβέιρα 9 (8/24 επ, 1 άσσος, 50% υπ -35% άριστες), Παλέντζας 15 (15/34 επ), Δαλακούρας 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -26% άριστες) / Γκαράς (λ, 60% υπ - 50% άριστες), Γεωργίου 1 (άσσος), Βουλκίδης.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 20 (15/18 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 36% υπ -27% άριστες), Ουσίκοφ 15 (15/29 επ), Τακουρίδης 8 (5/6 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (άσσος), Σαφράνοβιτς 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 25% υπ -8% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 47% υπ -26% άριστες), Παντακίδης, Τερζής, Σωτηρίου.
24/09/2018 • 08:08