Νίκησε ο Φοίνικας, τελείωσε ο Στεφάνοβιτς

0
Παντελής Λώλης
19/11/2017 • 00:03
Φοίνικας Σύρου
Μετά από δύο ήττες από Ηρακλή και Κηφισιά σε Πέμπτη σετ ο Φοίνικας νίκησε με 3-2 σετ (25-19, 25-23, 21-25, 11-25, 16-14) την Παναχαϊκή στο Κουκούλι.

Οι Πατρινοί αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ, ισοφάρισαν τον αγώνα αλλά τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο Φοίνικας παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι το 6-5, κατάφερε να πάρει μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα που του έδωσε τη νίκη. Μετά το τέλος του αγώνα ο Φοίνικας ανακοίνωσε το διαζύγιο με τον Σέρβο προπονητή Σάσα Στεφάνοβιτς.

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 8 άσσους, 61 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 45 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Κοτσιλιάνος 7 (6/12, 1 άσσος), Νιέβες 11 (6/16 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σλαβασίδης 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 48% υπ – 22% άριστες), Ρουμελιώτης Νίκος 27 (26/54 επ, 1 μπλοκ), Πόλχλοπεκ 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 19 (16/29 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ - 44% άριστες) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 50% υπ – 30 % άριστες), Παπαδόπουλος Δημήτρης, Οράμας, Ντόντης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Στεφάνοβιτς): Χήρας 11 (5/12 επ, 6 μπλοκ), Μαρούλης 1 (μπλοκ), Λινζ 10 (6/13 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ -41% άριστες), Γιορντάνοφ 14 (14/39 επ), Πέτερλιν 11 (9/19 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ 24% άριστες), Γάτσης 3 (2/9 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 61% υπ -17% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Ηλίας, Σούρδι 4 (4/7 επ, 40% υπ), Πεντίδης, Σταυρακάκης
24/06/2019 • 16:43