Σταυροδρόμια του τίτλου

Το ταξίδι του ΠΑΟΚ προς την κορυφή της Volleyleague είχε σημαντικούς σταθμούς στην κανονική περίοδο, όμως ξεχωρίζει η πρόκριση για τη σειρά των τελικών.
0
Βασίλης Κωνσταντόπουλος
19/06/2017 • 13:52
Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ
Πρόκριση στην Κυψέλη!

Το ταξίδι του ΠΑΟΚ προς την κορυφή της Volleyleague είχε σημαντικούς σταθμούς στην κανονική περίοδο, όμως ξεχωρίζει η πρόκριση για τη σειρά των τελικών. Στις 19 Απριλίου ο δικέφαλος του βορρά του Ντάντε και της παρέας του διέλυσαν τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη με το απόλυτο 3-0 σετ. Ήταν μια πρόβα τελικών για την ομάδα του Ελγκέτα που πήρε το ματς με τη γνωστή συνταγή. Καλό μπλοκ και αποτελεσματικότητα από Ντάντε και Σαφράνοβιτς.

loading the player....

«Σκούπα» stop!

Στις 28 Απριλίου ο ΠΑΟΚ δείχνει τα δόντια του για πρώτη φορά στη σειρά των τελικών στον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες με τον αέρα του εμφατικού 3-0 στου ρέντη με την υπογραφή Αγκάμεζ, ορέγονταν «σκούπα». Ο ΠΑΟΚ του εξαιρετικού Στάροβιτς επιστράτευσε αρχικά καρδιά πρωταθλητή και στη συνέχεια εξαιρετική τακτική, φοβερό σερβίς, ενώ είχε ελάχιστα λάθη, με αποτέλεσμα να ξεσηκώσει τους περίπου 3.000 πιστούς οπαδούς που στάθηκαν στο πλευρό του. Το 1-1 στη σειρά ήταν πραγματικότητα και όλα ξεκινούσαν απ’ την αρχή!

Άλωση και κούπα!

Ήταν μια σειρά που οι περισσότεροι πίστευαν στο ξεκίνημα της πως δεν θα έφτανε στα πέντε παιχνίδια, καθώς ο Ολυμπιακός θα είχε στεφθεί πρωταθλητής νωρίτερα. Όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αποδράσει στις 7 Μαϊου απ’ το «Μελίνα Μερκούρη», επικρατώντας εύκολα 3-1 σετ με κεντρικά πρόσωπα τους Ντάντε και Σαφράνοβιτς. Ήταν ο τρίτος συνεχόμενος τίτλος για τον ΠΑΟΚ και τρίτος συνολικά στην ιστορία του. Δυστυχώς οι ασχήμιες των οπαδών του Ολυμπιακού στο φινάλε του ματς, επισκίασαν μερικώς την όμορφη σειρά των τελικών της Volleyleague.

23/11/2017 • 08:00

Βήμα πρόκρισης με σασπένς στο "Σαν Μαμές", το Μπορίσοφ και την Τσεχία

Δύο στροφές πριν το φινάλε της φάσης των ομίλων υπάρχουν πάρα πολλές εκκρεμότητες. Σε ματς όπως του Μπιλμπάο, του Μπορίσοφ, της Νίκαιας και της Ρώμης περιμένουμε υψηλή ανταγωνιστικότητα με ευκαιρίες για γηπεδούχους και φιλοξενούμενους

21/11/2017 • 12:30