0
Παντελής Λώλης
12/04/2017 • 21:31
Παναχαϊκή
Έναν πόντο από την ...Α2 έφθασε η Παναχαϊκή όταν είδε την Κύζικο να έχει ματς μπολ στο 2-0 σετ και στο 24-23 αλλά οι Πατρινοί ήταν αυτοί που έφεραν τούμπα το ματς και τα σενάρια παραμονής στην Volleyleague.

Με ηγέτη τον αρχηγό Νίκο Ρουμελιώτη (29 πόντους) η Παναχαϊκή με σερί 3-0 πήρε τον τρίτο σετ με 26-24 και με ανεβασμένη ψυχολογία και μπλοκ (20 με 5 του Ρεκ) πήρε την πρώτη νίκη με 3-2 σετ (19-25, 14-25, 26-24, 25-19, 15-9) στα πλέι άουτ υποχρεώνοντας την Κύζικο στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα. Πλέον μετά από 2 αγώνες και για τους τρεις μονομάχους ο Ηρακλής Χαλκίδας έχει 4 βαθμούς, 3 έχει η Παναχαϊκή και 2 η Κύζικος. Την επόμενη αγωνιστική ο Ηρακλής Χαλκίδας υποδέχεται την Παναχαϊκή.

"Κοιμόμασταν στα 2 πρώτα σετ"

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Στα δύο πρώτα σετ κοιμόμασταν. Από το 15-9 του 3ου σετ ήταν σα να γύρισε ένας διακόπτης. Σίγουρα έπαιξε ρόλο η είσοδος 20 οπαδών της Παναχαϊκής στο 3ο σετ που μας έδωσαν κουράγιο και δύναμη. Από εκεί και πέρα κάναμε πολύ καλή εμφάνιση, συνολικά 20 μπλοκ και γενικά είχαμε πολύ καλή άμυνα. Η ομάδα είχε αγωνία για το αποτέλεσμα και μπήκαμε σφιγμένοι. Η ομάδα πέρασε δύσκολη χρονιά, υπάρχει πίεση, αγωνίζεται με λίγα όπλα και αυτό δεν αλλάζει. Είναι πολύ σημαντικό το ματς με τον Ηρακλή στη Χαλκίδα όπου θα πάμε να πάρουμε νίκη».

Ο προπονητής της Κυζίκου Νίκος Νεόφυτος είπε: «Λίγα μπορούμε να πούμε μετά από δύο ήττες στο τάι μπρέικ κι ενώ ήμασταν μπροστά με 2-0 σετ. Σίγουρα υπάρχει θέμα ψυχολογίας και πίεσης αλλά δεν υπάρχουν και δικαιολογίες. Δεν θα τα παρατήσουμε. Δεν χάθηκε τίποτα. Θα δώσουμε τη μάχη μας μέχρι το τέλος για την παραμονή και δεν θα το βάλουμε κάτω».

Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήρθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΚΥΖΙΚΟΣ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 15 (10/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Σονάρι 10 (5/9 επ, 5 μπλοκ), Γκουλάκ 15 (11/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ - 33% άριστες), Κρέτσης 3 (άσσοι), Ματσιέλ 20 (18/47 επ, 2 μπλοκ), Σαρηκεΐσογλου 9 (8/19 επ, 1 άσσος, 57% υπ -32% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 75% υπ - 42% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Ντε Σόουζα, Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκουρέσης

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 15 (8/15 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 11 (7/19 επ, 4 μπλοκ), Λιβαθηνός 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 29 (26/62 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωστόπουλος 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ – 28% άριστες), Μαυραγάνης 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 39% υπ 21% άριστες), Ιτάλο (λ), Ντονάς 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γεωργάτος 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

16/10/2019 • 10:12

Δοκιμασία κορυφής στην Φουεναλαμπράδα

Με όποιο θετικό αποτέλεσμα η Σαραγόσα μένει απόψε μόνη στην 2η θέση της Segunda División. Δεν θα είναι εύκολο στην Φουεναλαμπράδα ΄όπου η γηπεδούχοι παραμένουν αήττητοι εντός έδρας σε επίσημα παιχνίδια εδώ και ένα χρόνο