Στάση "Κηφισιά" για τον Παναθηναϊκό (video)

Θα ακούνε Ζηρίνειο και θα αλλάζουν δρόμο οι παίκτες του Παναθηναϊκού. Η Κηφισιά αφού απέκλεισε το "τριφύλλι" από το φάιναλ φορ του Κυπέλλου, σήμερα με τη νίκη της με 3-1 σετ (17-25, 25-20, 25-15, 30-28) του αφαίρεσε και την δεύτερη θέση η οποία πλέον μετά την 6η αγωνιστική περνάει στα χέρια του ΠΑΟΚ.
0
Παντελής Λώλης
08/03/2017 • 22:44
Κηφισιά - Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 1-0 σετ, ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ όταν προηγήθηκε στο τέταρτο με 21-18 και επίσης έχασε συνολικά πέντε σετ μπολ. Ομως, η Κηφισιά για άλλη μία φορά είχε υπομονή και παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Παπαγγελόπουλο, είχε εξαιρετικό δίδυμο κεντρικών τους Μουρούτη, Καρατζά που πήραν καθοριστικούς πόντους. Ο Παναθηναϊκός, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Ρανγκέλ, δεν ελέγχει πλέον την 2η θέση και έχει να δώσει αγώνες με τον Ηρακλή εντός και τον Φοίνικα εκτός, ενώ η Κηφισιά έχει την Ορεστιάδα εντός και τον Ηρακλή εκτός και είναι μέσα στο παιχνίδι για την 4η θέση.

Θρίλερ το 4ο σετ

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός το έχασε από 21-18. Ήταν σετ θρίλερ που κρίθηκε στην λεπτομέρεια. Η Κηφισιά «έσβησε» τέσσερα σετ μπολ του Παναθηναϊκού και έφτασε σε ματς μπολ 29-28 μετά από φάση διαρκείας. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Πούλκο η Κηφισιά κέρδισε το σετ με 30-28 και τη νίκη με 3-1.

"Η ομάδα δείχνει ότι μπορεί"

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Ήταν ένα μεγάλο παιχνίδι για εμάς. Μία νίκη σημαντική κυρίως σε ψυχολογικό επίπεδο και λιγότερο σε βαθμολογικό. Η ομάδα δείχνει ότι μπορεί. Το πρόβλημά μας είναι ότι δεν είμαστε σταθεροί στην απόδοσή μας. Ίσως αυτό είναι έλλειψη ενέργειας λόγω κούρασης. Θεωρώ ότι σήμερα και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν χωρίς ενέργεια και αρκετά κουρασμένες. Έτσι ένιωσα, άσχετα αν κάναμε κάποιο ξέσπασμα. Η συνέχεια θα είναι δύσκολη για εμάς. Η σκέψη μας αυτή τη στιγμή είναι στο κύπελλο, χωρίς να αμελούμε το πρωτάθλημα». Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Δώσαμε ότι καλύτερο μπορούσαμε στο σημερινό παιχνίδι. Η προσπάθεια των παικτών μου ήταν μεγάλη. Τις τελευταίες 20 ημέρες ταλαιπωρούμαστε από μικρούς ή μεγαλύτερους τραυματισμούς".

Oι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1/3 επ), Χιστοφιδέλης 10 (8/16 επ, 2 μπλοκ, 92% υπ -48% άριστες), Καρατζάς 5 (5/10 επ), Μουρούτης 6 (2/2 επ, 4 μπλοκ), Πούλκο 21 (16/25 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ - 35% άριστες), Γιορντάνοφ 27 (23/51 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 64% υπ - 44% άριστες), Λάππας, Εφραιμίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Μελγκαρέχο 17 (15/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ - 45% άριστες), Χαραλαμπίδης 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Τσίροβιτς 9 (8/17 επ, 70% υπ - 54% άριστες), Γκονζάλες 25 (24/42 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 58% υπ - 42% άριστες), Δημητριάδης 1 (0/3 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 0 (0/2 επ).
22/06/2017 • 08:00