Εύκολα ο Φέντερερ (video)

Αντιμετωπίζοντας ελάχιστα προβλήματα ο Ρότζερ Φέντερερ πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Γουίμπλεντον για 14η φορά τα τελευταία 15 χρόνια με νίκη 6-0, 7-4, 6-4 επί του Αντριάν Μαναρινό. Ο Ελβετός έφτασε τα 32 συνεχόμενα κερδισμένα σετ στο τουρνουά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ουσιαστικά στο δεύτερο σετ, αφού ο Μαναρινό δεν… εμφανίστηκε στο πρώτο: ο Φέντερερ το τελείωσε σε μόλις 16 λεπτά (6-0). Παρ΄ ότι έμεινε πίσω 0-40 στο πρώτο game του δεύτερου σετ, ο Γάλλος επανήλθε και έβαλε τον Φέντερερ να δουλέψει περισσότερο μέχρι το 5-5, σημείο στο οποίο ο Ελβετός «έσπασε» το σερβίς του αντιπάλου του και κέρδισε τελικά με 7-5.

Το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ. Οι δύο τενίστες έφτασαν ως το 4-4, με τον Μαναρινό να χάνει δύο ευκαιρίες για break στο 8ο και τον Φέντερερ να το καταφέρνει αντ΄ αυτού, κλείνοντας το ματς με 6-4 σε συνολική διάρκεια αγώνα 1 ώρα και 45 λεπτά.

Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Άντερσον-Μονφίς.