Εύκολη νίκη για Σάλτζμπουργκ (video)

Δε δυσκολεύθηκε να φτάσει στο 2-0 η Σάλτζμπουργκ επί της Αούστρια Βιέννης κάνοντας το 3 στα 3 στην εκκίνηση της αυστριακής Μπουντεσλίγκα.

Ήταν θέμα χρόνου όπως αποδείχθηκε για την ομάδα του Μάρκο Ρόσε να ανοίξει το σκορ κι επίσης θέμα χρόνου να “κλειδώσει” τους 3 βαθμούς. Με οξύ πρόβλημα στη δημιουργία η Αούστρια έβγαλε όλες κι όλες δύο απειλές για τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Κίκαν Στάνκοβιτς. Κι αυτές προέκυψαν από στατικές φάσεις, μία σε κάθε ημίχρονο.

Χωρίς να χρειαστεί να ανεβάσει την ένταση της στο ματς η Σάλτσμπουργκ πήρε προβάδισμα στο 39ο λεπτό με το τέρμα του Ντάκα και πέτυχε το 2-0 με Νταμπούρ στο 77ο. Ήταν το 4ο τέρμα του Ισραηλινού σε 3 ματς, ο οποίος συνεχίζει με κεκτημένη ταχύτητα να σκοράρει καθώς με 22 γκολ πέρυσι πραγματοποίησε την πιο παραγωγική σεζόν στην καριέρα του.

Αυτή ήταν η 10η διαδοχική εντός έδρας νίκη της Σάλτζμπουργκ στο πρωτάθλημα, ενώ συμπλήρωσε 30 ματς αήττητη στο γήπεδο της μετά το Νοέμβριο του 2016 όταν κι είχε ηττηθεί από την Αντμίρα.