Ξεκίνησε το Χειμερινό πρωτάθλημα στη Λάρισα

Με την συμμετοχή 310 κολυμβητών/ τριών από 67 σωματεία όλης της χώρας ξεκίνησε την Παρασκευή, το Χειμερινό πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών, το οποίο διεξάγεται στη Λάρισα.

Η Νέρι Νιαγκουάρα ήταν αυτή που ξεχώρισε στα πρωινά προκριματικά. Η 29χρονη αθλήτρια αγωνίστηκε στα 50μ. ελεύθερο και σημείωσε τον καλύτερο χρόνο στην προκριματική φάση (26.03) με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό. Στη συνέχεια ακολούθησε η Πατρινή Νόρα Δράκου, η οποία κατέκτησε την 4η θέση με 26.40

Στο ίδιο αγώνισμα στους άνδρες τέσσερις αθλητές στην πρωινή προκριματική σειρά κατέβηκαν τα 24 δευτερόλεπτα, ωστόσο ο  Γιάννης Καλάργαρης ήταν αυτός που πήρε την πρώτη θέση με 23.40.
Οι Άρης Γρηγοριάδης και  Γιάννης Δρυμωνάκος στα 100 ύπτιο και 200 μέτρα πεταλούδα με 58.10 και 2.03.27 έδειξαν ότι παραμένουν τα φαβορί στα αγωνίσματά τους.

Καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν και οι  νεαροί αθλητές της Αργυρούπολης Παναγιώτης Σαμιλίδης και Ανδρέας Βαζαίος. Ο πρώτος κάλυψε την απόσταση στα 50 μ. πρόσθιο σε 29.37 ενώ ο δεύτερος στα 200 μ. πεταλούδα και στα 200 μ. μεικτή σημείωσε χρόνους 2.02.89 και 2.06.44 αντίστοιχα, θέτοντας αμφότεροι υποψηφιότητες να διεκδικήσουν ακόμη και την πρώτη θέση στους τελικούς το απόγευμα.