Εμεινε “ζωντανός” ο ΠΑΣ Γιάννινα (vid)

Με ένα πέναλτι του Μπεσέρα, ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε της Δόξας Δράμας με 1-0 και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία. Αποβλήθηκε στο 41' ο Αραβίδης αφήνοντας την Δόξα με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από ένα ημίχρονο.

Με ένα πέναλτι του Μπεσέρα, ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε της Δόξας Δράμας με 1-0 και διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες του για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία. Αποβλήθηκε στο 41′ ο Αραβίδης αφήνοντας την Δόξα με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από ένα ημίχρονο.

Ο Άγγελος Αναστασιάδης παρέταξε τον ΠΑΣ με τον Κηπουρό κάτω από τα δοκάρια, δεξιά τον Πάντο, αριστερά τον Μιχαήλ και στο κέντρο της άμυνας τους Τζημόπουλο και Κώτσιο. Στα χαφ οι Λίλα και Ντε Βινσέντι, δεξιά ο Γεωργίου, αριστερά ο Μπεσέρα και πίσω από τον προωθημένο Μπακαγιόκο ο Βίλα.

Aπό την άλλη πλευρά ο Μάκης Κατσαβάκης επέλεξε τον Σέρεμετ κάτω από τα δοκάρια, δεξιά τον Ψυχογιό, αριστερά τον Σικαλιά και στο κέντρο της άμυνας τους Βέρτζο και Γκαρακλίδη. Στα χαφ οι Λίμα και Αμπουμπακάρι, δεξιά ο Αραβίδης, αριστερά ο Παπαδόπουλος και πίσω από τον προωθημένο Κυβελίδη ο Ουέλινγκτον.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό, να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και να κλείσουν τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους. Ουσιαστικά το κατάφεραν, αλλά δεν μπορούσαν όμως να πετύχουν και τον αντικειμενικό τους σκοπό, που ήταν φυσικά η παραβίαση της εστίας του Ντίνο Σέρεμετ, προκειμένου να πάρουν και το προβάδισμα για τη νίκη.

Η Δόξα κατάφερνε να αμυνθεί και να αμυνθεί καλά. Οι επιλογές των παικτών του Αναστασιάδη περιορίζονταν σημαντικά από το τείχος που είχε στήσει ο Κατσαβάκης μπροστά από την περιοχή του, καθώς η δική του ομάδα ήθελε πρωτίστως να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και να προσπαθήσει να χτυπήσει μέσω των αντεπιθέσεων. Ολα αυτά μέχρι το 40′. Η κατοχή σε εκείνο το σημείο ήταν σαφώς υπέρ του ΠΑΣ με 61%-39% και έγινε καθολική από το επόμενο λεπτό.
Σε εκείνο το σημείο, ο πιο επικίνδυνος παίκτης της Δόξας στον επιθετικό τομέα, ο Χρήστος Αραβίδης, είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στον Γεωργίου, με αποτέλεσμα να αφήσει τον ΠΑΣ Γιάννινα με δέκα παίκτες. Πλέον οι Δραμινοί γύρισαν ολοκληρωτικά στην άμυνα και οι Ηπειρώτες αύξησαν την πίεση στα αντίπαλα καρέ, όμως και πάλι οι προσπάθειές τους δεν είχαν ουσιαστικό αντίκρυσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να πιέζει και να ψάχνει τον τρόπο για να παραβιάσει την εστία του Σερεμέτ. Ο τελευταίος χρειάστηκε να επέμβει αρκετές φορές και να αποκρούσει, όμως τελικά δεν υπολόγιζε πως μέσα στην περιοχή του θα χρησιμοποιούσε τα χέρια του για να απομακρύνει την μπάλα και ένας ακόμα συμπαίκτης του. Συγκεκριμένα ο αρχηγός της ομάδας, ο Βέρτζος, σε μία προσπάθεια να απομακρύνει την μπάλα σε σέντρα του Πάντου, έκανε χέρι με αποτέλεσμα να δώσει αμέσως το πέναλτι. Ο Μπεσέρα το μετέτρεψε σε γκολ και έτσι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Μία νίκη που δίνει παράταση ζωής στην ομάδα του Αγγελου Αναστασιάδη, η οποία πλέον ανέβηκε στους 21 βαθμούς και συνεχίζει να ελπίζει στην παράμονή στην μεγάλη κατηγορία. Από την άλλη πλευρά η Δόξα Δράμας, έμεινε στους 15 βαθμούς και πλέον δείχνει ότι δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα περισσότερο από καλές εμφανίσεις στο πρωτάθλημα, αλλά και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες της, προκειμένου αυτοί να αποκομίσουν ευκαιρίες.

Η εξέλιξη του αγώνα

1′ Το παιχνίδι ξεκίνησε.

4′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες.

7′ Γύρισμα του Πάντου από δεξιά, ο Μπακαγιόκο από το ύψος του πέναλτι προσπάθησε να σουτάρει, η μπάλα έφτασε στον Λίλα, ο οποίος από ευνοϊκή θέση δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

8′ Μικρή διακοπή στον αγώνα λόγω τραυματισμού του Γκαρακλίδη.

10′ Ο Ρούτσης θα περάσει στο παιχνίδι καθώς ο Γκαρακλίδης δείχνει να μην μπορεί να συνεχίσει.

11′ Αναγκαστική αλλαγή για την Δόξα, ο Ρούτσης αντί του Γκαρακλίδη που δεν μπορεί να συνεχίσει.

14′ Ωραία συνεργασία Παπαδόπουλου-Κυβελίδη αλλά το σουτ που επιχείρησε ο δεύτερος από το ημικύκλιο έφυγε ψηλά άουτ.

17′ Ισορροπημένο παιχνίδι έως τώρα από τις δύο ομάδες.

21′ Άστοχο σουτ του Ντε Βινσέντι από αριστερά, η μπάλα έφυγε μακριά από την εστία του Σέρεμετ.

24′ Γύρισμα του Μπακαγιόκο από αριστερά, ο Βίλα επιχείρησε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Σέρεμετ.

27′ Πολλά λάθη από τους γηπεδούχους κυρίως στη μεσαία γραμμή.

30′ Εκτέλεση κόρνερ του Μπεσέρα από αριστερά, κεφαλιά του Μιχαήλ στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Σέρεμετ.

34′ Εκτέλεση κόρνερ του Μπεσέρα από αριστερά, ο Σέρεμετ προ του Βίλα μπλόκαρε.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Αραβίδη για φάουλ στον Γεωργίου.

38′ Σέντρα του Βίλα από αριστερά, η μπάλα βρήκε στον επερχόμενο Γεωργίου και ο Σέρεμετ μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

40′ Κατοχή της μπάλας: 61% για τον ΠΑΣ- 39% για την Δόξα.

41′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Αραβίδη για μαρκάρισμα στον Γεωργίου και αποβολή.

Με δέκα θα συνεχίσει για το υπόλοιπο της αναμέτρησης η Δόξα.

42′ Άστοχο σουτ του Βίλα από το ύψος του πέναλτι και αριστερά, η μπάλα έφυγε άουτ.

45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων για το πρώτο μέρος.

45+2′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου με τον ΠΑΣ να πατάει καλύτερα στο γήπεδο αλλά να μην μπορεί να μετουσιώσει την υπεροχή του σε κάποιο γκολ.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος.

46′ Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε.

46′ Αλλαγή για την Δόξα, ο Γελαδάρης αντί του Αμπουμπακάρι.

53′ Πιέζει ο ΠΑΣ προκειμένου να ανοίξει το σκορ.

55′ Γύρισμα του Λίλα από αριστερά, ο Ρούτσης τελευταία στιγμή απομάκρυνε.

58′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Κάθετη πάσα του Μπακαγιόκο, ο Λίλα μπήκε στην περιοχή από δεξιά αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σέρεμετ.

60′ Σουτ του Βέρτζου από αριστερά, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σέρεμετ.

62′ Αδύναμο σουτ του Γεωργίου από τα όρια της περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ.

64′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Τζάνης αντί του Λίλα.

66′ Δυνατό σουτ του Κώτσιου πίσω από το ημικύκλιο, η μπάλα ψηλά άουτ.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Κυβελίδη.

72′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ντάσιος αντί του Μπακαγιόκο.

75′ Σουτ του Ντάσιου έξω από την περιοχή, ο Σέρεμετ μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

76′ Κίτρινη κάρτα στον Ψυχογιό.

80′ Πέναλτι για τον ΠΑΣ.. Σέντρα του Πάντου από δεξιά, ο Βέρτζος απομάκρυνε με το χέρι και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Βέρτζο.

82′ Γκοοοοοολ ο Μπεσέρα 1-0.

Ο Μπεσέρα έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας και άνοιξε το σκορ.

84′ Κίτρινη κάρτα στον Σέρεμετ.

86′ Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Κώτσιου.

87′ Σουτ του Βίλα από το ύψος του πέναλτι και αριστερά, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Σέρεμετ.

89′ Αλλαγή για τη Δόξα, ο Κοβάσεβιτς αντί του Κυβελίδη.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+4′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ, ο Κυριάκος στη θέση του Τζάνη.

90+4′ Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι.

90+5′ Τέλος του αγώνα.

Γήπεδο: «Ζωσιμάδες»
Διαιτητής: Σ. Σέλιμος
Βοηθοί: Γουργιώτης, Δημητριάδης

ΠΑΣ Γιάννινα (Αγγελος Αναστασιάδης): Κηπουρός, Πάντος, Κώτσιος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Λίλα, Μπεσέρα, Ντε Βινσέντι, Γεωργίου, Βίλα, Μπακαγιόκο

Δόξα Δράμας (Μάκης Κατσαβάκης): Σέρεμετ, Γκαρακλίδης, Βέρτζος, Αραβίδης, Λίμα, Σικαλιάς, Παπαδόπουλος Α., Ψυχογιός, Αμπουμπακάρι, Ουέλιγκτον, Κυβελίδης