Πέρασε η Λαμία απο την Δραπετσώνα

Σκληρό καρύδι αποδείχθηκε η Δραπετσώνα για τη Λαμία η οποία όμως πέρασε στους "8" του Κυπέλλου επικρατώντας με 3-1 σετ.

Σκληρό καρύδι αποδείχθηκε η Δραπετσώνα για τη Λαμία η οποία όμως πέρασε στους “8” του Κυπέλλου επικρατώντας με 3-1 σετ. Η Δραπετσώνα εκμεταλλευόμενη και τα προβλήματα της Λαμίας αιφνιδίασε στο πρώτο σετ (όπου ελλείψει άλλων εναλλακτικών λύσεων ο Πέτιο Ντραγκίεφ χρησιμοποίησε τον Αγγελόπουλο κεντρικό) κι έχοντας σταθερά το προβάδισμα από την αρχή (8-6, 12-9, 17-12, 21-19) πήρε το πρώτο σετ. Στο β’ σετ ο προπονητής της Λαμίας πέρασε στο κέντρο τον Αραούχοκαι κάποια στιγμή η ομάδα του βρήκε ρυθμό μετατρέποντας το 12-13 σε 16-24, ενώ ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στο γ’ σετ. Εκεί η Λαμία προηγήθηκε με 21-24, όμως η Δραπετσώνας με φοβερές άμυνες και κόντρα μπάλες ισοφάρισε 24-24 για να φτάσουμε στο 26-26 όπου Χέντσι και Χέικγουορθ διαμόρφωσαν το 26-28 για να επικρατήσουν οι φιλοξενούμενοι σχετικά εύκολα στο δ’ σετ.

«Ήταν το επιστέγασμα μιας πορείας που έκαναν τα παιδιά. Κοντράραμε μέχρι τέλους και θα μπορούσαμε να πάρουμε και κάτι παραπάνω στο τρίτο σετ αλλά έτσι είναι το βόλεϊ και ο αθλητισμός κρίνεται στις μπορουσε το βόλεϊ και ο αθλητισμός κρίνεται στις λεπτομέρειες. Είμαι πολύ ευχαρισμένος για όλη την προσπάθεια που έγινε» τόνισε ο κόουτς της Δραπετσώνας Δημήτρης Χατζημιχάλςη ενώ ο Πέτιο Ντραγκίεφ τόνισε: «Κρατάμε το αποτέλεσμα, είχαμε προβλήματα και δεν είμαστε ευχαριστημένοι από τον τρόπο που παίξαμε. Ωστόσο μέχρι την επόμενη φάση θα παρουσιαστούμε καλύτεροι, θα βρούμε ρυθμό και το Κύπελλο θα το παλέψουμε μέχρι τέλους».

ΔΑΣ Δραπετσώνας (Χατζημιχάλης): Μαρμαρινός, Κλώνος, Παυλίδης, Μπουλγάρου, Κογκαλίδης, Μπαλτάσης, Αντωνιάδης -λ / Τζανετόπουλος, Στρατηηός, Ανδρεόπουλος, Καρανικολάου, Γιωτάκης, Μεσσάλας, Ορμενάι

ΓΣ Λαμία (Ντραγκίεφ) Δημητριάδης, Χέντσι, Παπαθωμόπουλος, Χέικγουορθ, Καπίρης, Αγγελόπουλος, Τσιράκης -λ / Αραούχο, Καρβούνης