Με Τσούπκοβιτς στα "ερυθρόλευκα" το 16ο Κύπελλο

Από το σίγουρο και "καυτό" δεξί χέρι του Τσούπκοβιτς ο Ολυμπιακός πανηγύρισε στη Θεσσαλονίκη το 16ο Κύπελλο στην ιστορία του.
0
Παντελής Λώλης
19/03/2017 • 20:34
Ολυμπιακός-Κηφισιά
Από το σίγουρο και "καυτό" δεξί χέρι του Τσούπκοβιτς ο Ολυμπιακός  πανηγύρισε στη Θεσσαλονίκη το 16ο Κύπελλο στην ιστορία του.

Οι "ερυθρόλευκοι" με περισσότερες λύσεις από τον πάγκο και με τον Τσούπκοβιτς να έχει 22 πόντους και να κρίνει το 4ο σετ στο τέλος, νίκησε 3-1 σετ (25-13, 19-25, 25-22, 29-27) την αξιόμαχη Κηφισιά που έχασε την ευκαιρία να πάει τον τελικό σε πέμπτο σετ. Εκεί προηγήθηκε 24-22 και 27-26 αλλά ο Σέρβος Τσούπκοβιτς έκανε την διαφορά και με 3 συνεχόμενους πόντους (2 άσσοι) εδωσε την κούπα στην ομάδα του. Πολύ καλός ο Αγκάμεζ ενώ βοήθησαν και οι αλλαγές των Φιλίποφ και Φράγκου. Εξαιρετική η Κηφισιά είχε πρωταγωνιστή τον Γιορντάνοφ ενώ σε πολύ καλή μέρα ήταν και ο Παπαγγελόπουλος.

Το πρώτο σετ ο Ολυμπιακός το πήρε από τα ...αποδυτήρια. Με 5 συνολικά άσσους χάλασε την υποδοχή της "μουδιασμένης" Κηφισιάς, Αγκάμεζ και Τσούπκοβιτς δεν είχαν πρόβλημα στην επίθεση, με την διαφορά να φθάνει στην μέγιστη τιμή της, στο +12 με τη λήξη του σετ (25-13). Εκ διαμέτρου αντίθετο ήταν το δεύτερο σετ με την Κηφισιά να "ξυπνάει". Ο Γιορντάνοφ και ο Πούλκο έκαναν τη δουλειά τους στην επίθεση, το σέρβις της Κηφισιάς ταλαιπωρούσε τον Γκούζντα (στον πάγκο με λουμπάγκο έμεινε ο Στεφάνου) ενώ στα ψηλά το μπλοκ περιόριζε τον Αγκάμεζ. Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Σλόμπονταν Μπόσκαν ξαναμοίραζε την τράπουλα με τον Φιλίποφ να αντικαθιστά τον Στιβαχτή και τον Φράγκο τον Κοκκινάκη. Οι αλλαγές αυτές ανανέωσαν τον Ολυμπιακό και γέμισαν με λάθη την Κηφισιά. Οι παίκτες του Αρσενιάδη έχασαν κόντρα επίθεση στο 11-14 με άσσους του Φιλίποφ (17-12) και Φράγκου να φθάνουν την διαφορά στο +6 (19-13).  Ο άσσος του Γιορντάνοφ έριξε την διαφορά στους 3 (21-18), αλλά με κερδισμένο  "ερυθρόλευκο" video replay το σκορ πήγε στο 23-18. Η Κηφισιά με άσσο του Χριστοφιδέλη μείωσε σε 23-21, ο Αγκάμεζ τελείωσε την "καυτή" μπάλα για το 24-21 και ο ίδιος τελείωσε το σετ στο 25-22.

Η ώρα του Τσούπκοβιτς

Στο τέταρτο σετ η Κηφισιά "γκάζωσε" στο 13-13. Το μπλοκ και ο Γιορντάνοφ έκαναν την διαφορά με το σκορ να πηγαίνει στο 16-13 και στο 20-17 με τον Ολυμπιακό να χάνει σερβίς. Οι "ερυθρόλευκοι" με λάθος του Χριστοφιδέλη μείωσαν στον πόντο 20-19, έχασαν κόντρα επίθεση για την ισοφάριση, κάτι όμως που έκανε ο Αγκάμεζ στο 21-21. Ο Τσούπκοβιτς κάρφωσε άουτ για το 23-21 της Κηφισιάς, ο Γιορντάνοφ έκανε το 24-22 αλλά με μπλοκ του Τσούπκοβιτς στον Βούλγαρο ήρθε η ισοφάριση. Ο Σουλτανόπουλος μπλόκαρε τον Γιορντάνοφ για το 25-24, ο Πούλκο έβαλε μπροστά την Κηφισιά 27-26 αλλά με 3 συνεχόμενους πόντους (2 άσσοι) του Τσούπκοβιτς ο Ολυμπιακός γύρισε το σετ και με 29-27 πήρε και το Κύπελλο.