Νοκ άουτ με 3-0 ο Ολυμπιακός τον Παναθηναϊκό

0
Παντελής Λώλης
04/03/2017 • 22:25
Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός
Την ευκαιρία να γράψει ιστορία και να γίνει η πρώτη ομάδα με 7 συνεχόμενες κατακτήσεις έχει την Κυριακή  (18.00 ΕΡΤ3 Tv) ο Ολυμπιακός στον τελικό του Κυπέλλου Κόντρα στον Πανναξιακό.

Οι "ερυθρόλευκες" με το γκάζι πατημένο στο τέρμα έριξαν νοκ άουτ στο κατάμεστο κλειστό της Γλυφάδας με 3-0 σετ (25-14, 26-24, 25-12) τον Παναθηναϊκό και πήραν με άνεση την πρόκριση.  Ο 2ος ημιτελικός αξίζει κριτικής μόνο στο δεύτερο σετ εκεί όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-4. Η Λαγουδάκη πέρασε στο σετ στο 10-9 στη θέση της Ρίτσι ενώ οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 10-10. Οι δυο ομάδες από εκείνο το σημείο πήγε πόντο πόντο μέχρι το 17-17. Εκεί, δυο πόντοι της Φίλντ ένα μπλοκ κι ένας άσος αλλά και δυο λάθη του Ολυμπιακού έφεραν τον ΠΑΟ στο +4 (21-17).

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και με πρωταγωνίστρια τη Γιώτα ισοφάρισε 23-23. Η Μερτέκη έστειλε σε σετ μπολ τον Παναθηναϊκό αλλά Χίπε ισοφάρισε για τις «ερυθρόλευκες» σε 24-24. Η Γιώτα πήρε άσο για το 24-25 και η Χίπε ολοκλήρωσε την ανατροπή για το 0-2 με 24-26. Γενικότερα ο Ολυμπιακός έδειξε στοιχεία ομάδας με μπλοκ, επίθεση, άμυνα και οργάνωση ενώ ο Παναθηναϊκός έδειξε και πάλι αδυναμίες με τις 3 ξένες να είναι εκτός ημιτελικού.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χρυσομάλλη 1 (1/1 επ.), Κωνσταντινίδου 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Πολ 10 (7/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ,, 45% υπ. – 27% άριστες), Μερτεκη 6 (6/28 επ.), Ρίτσι 2 (2/10 επ.), Φιλντ 7 (4/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ρόγκα –λ (56% υπ. – 50% άριστες) / Λαγουδακη 2 (2/9 επ., 19% υπ. – 12% άριστες), Καββαδια 1 (1/2 επ.), Καρπουζά, Παρασκάκη.

Ολυμπιακος (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (5/12 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (6/14 επ., 1 άσο, 20% υπ. – 20% άριστες), Μαλασάι 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 26% άριστες), Λαμπρούση 12 (8/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 18 (16/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (58% υπ. – 42% άριστες), Βλαχάκη.

25/09/2018 • 08:23

Πάθος και πίεση στα ματς του Μάντσεστερ και του Μιλάνου

Το Αγγλικό Λιγκ Καπ μας δίνει καλές ιδέες απόψε. Η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ προφανώς και θέλει μια επιβλητική παρουσία μετά από τις πρόσφατες κακές εμφανίσεις. Παραγωγικό ματς περιμένουμε και στο Μιλάνο όπου η Ίντερ φιλοξενεί την Φιορεντίνα

19/09/2018 • 10:52