Νοκ άουτ με 3-0 ο Ολυμπιακός τον Παναθηναϊκό

0
Παντελής Λώλης
04/03/2017 • 22:25
Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός
Την ευκαιρία να γράψει ιστορία και να γίνει η πρώτη ομάδα με 7 συνεχόμενες κατακτήσεις έχει την Κυριακή  (18.00 ΕΡΤ3 Tv) ο Ολυμπιακός στον τελικό του Κυπέλλου Κόντρα στον Πανναξιακό.

Οι "ερυθρόλευκες" με το γκάζι πατημένο στο τέρμα έριξαν νοκ άουτ στο κατάμεστο κλειστό της Γλυφάδας με 3-0 σετ (25-14, 26-24, 25-12) τον Παναθηναϊκό και πήραν με άνεση την πρόκριση.  Ο 2ος ημιτελικός αξίζει κριτικής μόνο στο δεύτερο σετ εκεί όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-4. Η Λαγουδάκη πέρασε στο σετ στο 10-9 στη θέση της Ρίτσι ενώ οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 10-10. Οι δυο ομάδες από εκείνο το σημείο πήγε πόντο πόντο μέχρι το 17-17. Εκεί, δυο πόντοι της Φίλντ ένα μπλοκ κι ένας άσος αλλά και δυο λάθη του Ολυμπιακού έφεραν τον ΠΑΟ στο +4 (21-17).

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και με πρωταγωνίστρια τη Γιώτα ισοφάρισε 23-23. Η Μερτέκη έστειλε σε σετ μπολ τον Παναθηναϊκό αλλά Χίπε ισοφάρισε για τις «ερυθρόλευκες» σε 24-24. Η Γιώτα πήρε άσο για το 24-25 και η Χίπε ολοκλήρωσε την ανατροπή για το 0-2 με 24-26. Γενικότερα ο Ολυμπιακός έδειξε στοιχεία ομάδας με μπλοκ, επίθεση, άμυνα και οργάνωση ενώ ο Παναθηναϊκός έδειξε και πάλι αδυναμίες με τις 3 ξένες να είναι εκτός ημιτελικού.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χρυσομάλλη 1 (1/1 επ.), Κωνσταντινίδου 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Πολ 10 (7/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ,, 45% υπ. – 27% άριστες), Μερτεκη 6 (6/28 επ.), Ρίτσι 2 (2/10 επ.), Φιλντ 7 (4/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ρόγκα –λ (56% υπ. – 50% άριστες) / Λαγουδακη 2 (2/9 επ., 19% υπ. – 12% άριστες), Καββαδια 1 (1/2 επ.), Καρπουζά, Παρασκάκη.

Ολυμπιακος (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (5/12 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (6/14 επ., 1 άσο, 20% υπ. – 20% άριστες), Μαλασάι 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 26% άριστες), Λαμπρούση 12 (8/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 18 (16/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (58% υπ. – 42% άριστες), Βλαχάκη.

20/11/2018 • 08:08

Ξεκαθάρισμα με γκολ στο κύπελλο Αγγλίας (video)

Σε αυτή τη φάση οι επαναληπτικοί αγώνες του κύπελλου Αγγλίας κρίνονται ως πιο παραγωγικοί. Ιδανικές συνθήκες για πολλά γκολ υπάρχουν στα ματς του Λιγκ Καπ Βόρειας Ιρλανδίας και στο Νταντί.

20/11/2018 • 14:40