Αντίο με νίκη για την Ηλιούπολη, 3-2 τους Μακεδόνες

0
Παντελής Λώλης
25/03/2017 • 20:06
Ηλιούπολη, βόλεϊ γυναικών, πανηγυρική
Με νίκη δύο πόντων που την έφερε στην 7η και καλύτερη θέση στην ιστορία της έκλεισε τη χρονιά στην Α1 γυναικών η Ηλιούπολη. Η ομάδα της Λυκογιάννη επικράτησε 3-2 σετ (20-25, 23-25, 25-18, 25-19, 18-16) των μαχητικών Μακεδόνων Αξιού με την φιλοξενούμενη να μπαίνει στην πρώτη εξάδα με τον βαθμό που πήρε. Το ροζ φύλλο κρίθηκε στο πέμπτο σετ όπου μετά το 9-9 οι Μακεδόνες πιέζοντας την υποδοχή των γηπεδούχων έφτασαν μια «ανάσα» από τη νίκη με 9-14!

Όμως με τη Σαλούστρου στο σερβίς άρχισε η αντεπίθεση της Ηλιούπολης, που εκμεταλλεύτηκε τα πάρα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων (15-14) για να πάρει τελικά τη νίκη με 18-16 έπειτα από δυο άουτ επιθέσεις των Μακεδόνων. «Σήμερα κλείσαμε έναν κύκλο πετυχημένων εμφανίσεων ιδιαίτερα στο δεύτερο γύρο, όπου ήταν επιπέδου πρωταθλητισμού. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου γιατί έδειξαν ότι διαθέτουν πλούσια ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα, ώστε να φέρουν την Ηλιούπολη στην καλύτερη βαθμολογική θέση της ιστορίας της» είπε η Δήμητρα Λυκογιάννη ενώ ο Μανώλης Σκουλικάρης τόνισε:

«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα κορίτσια της ομάδας μου γιατί ο στόχος επιτεύχθηκε και με το παραπάνω καθώς αποδείξαμε ότι είμαστε άξια στην έκτη θέση. Επίσης, φάνηκε ότι υπάρχει πλούσιο ταλέντο και ότι το μέλλον ανήκει σε αυτά τα κορίτσια που είναι ηλικίας 16 έως 22 ετών».

Γ.Σ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη):
Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα / λ- Κοκίου, Ματσούκα, Μαθιουδάκη, Λάβδα

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Πολυνοπούλου, Στεφανίδου, Παπαδοπούλου, Δραγουμάνου, Σαγκάρντια, Καραφουλίδου, Μυρίδου –λ / Σπανού, Τσαγκαράκη, Μανδράου, Τσουκαλά
25/09/2018 • 08:23

Πάθος και πίεση στα ματς του Μάντσεστερ και του Μιλάνου

Το Αγγλικό Λιγκ Καπ μας δίνει καλές ιδέες απόψε. Η Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ προφανώς και θέλει μια επιβλητική παρουσία μετά από τις πρόσφατες κακές εμφανίσεις. Παραγωγικό ματς περιμένουμε και στο Μιλάνο όπου η Ίντερ φιλοξενεί την Φιορεντίνα

19/09/2018 • 10:52