Δεν είχε διάρκεια η Εθνική, ήττα 3-0 σετ από την Γαλλία

Την ήττα με 3-0 σετ (25-23, 25-22, 25-12), γνώρισε η Εθνική ομάδα βόλεϊ με αντίπαλο την Γαλλία στον πρώτο της αγώνα στο προ-προλυμπιακό τουρνουά του ομίλου που φιλοξενείται στο Τουρκουά, στη βόρεια Γαλλία.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο σετ όταν η Εθνική προηγήθηκε με 19-16 αλλά οι Γάλλοι απάντησαν και με σερί 9-4 «έκλεψαν» το σετ από την «γαλανόλευκη». Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ με την Εθνική να προηγείται με 15-11 αλλά μέχρι εκεί.

Οι …μπαταρίες της ομάδας του Λεώνη τελείωσαν, οι Γάλλοι με πρωταγωνιστή στο σέρβις τον Τιά ισοφάρισαν 16-16 και όταν προηγήθηκαν με 22-19 δεν υπήρξε αντίδραση από την Εθνική μας. Οι συνθέσεις:

ΓΑΛΛΙΑ (Φιλίπ Μπλέιν): Αρντί-Ντεσίρ 4, Ρουγιέ 15, Σολ 3, Γκαπέ 19, Πουζόλ 1, Τιά 14, Εξιγκά (λίμπερο-63%, άριστες 38%), Τονιουτί 1, Μαρεσάλ, Μορό 2, Σαμικά.

ΕΛΛΑΔΑ (Αλέκος Λεώνης): Τζούριτς 16, Πετρέας 7, Φιλίποφ, Σμαραγδής 3, Καριπίδης 6, Φράγκος 8, Παπαδημητρίου (λίμπερο-58%, 50 άριστες), Κουμεντάκης 1, Κουρνέτας, Κοκκινάκης, Ασπιώτης, Ανδρεάδης.