0
Παντελής Λώλης
20/11/2016 • 20:51
Ηλιούπολη - ΑΕΚ
Με πασέρ την Λάβδα αντί της απούσας Γκλιγκόροβιτς η Ηλιούπολη πέρασε ένα άνετο απόγευμα κόντρα στην γεμάτη προβλήματα ΑΕΚ που κάθε αγωνιστική μετράει αντίστροφα για τον υποβιβασμό της. Η Ηλιούπολη επικράτησε 3-0 σετ (25-11, 25-23, 25-12) φθάνοντας τις δύο νίκες σε έξι αγωνιστικές. Στο πρώτο σετ, η Ηλιούπολη μπήκε πιο αποφασισμένη και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ΑΕΚ. Με όπλο το σερβίς έφτασε γρήγορα στο 8-2 (α΄τεχνικό τάιμ άουτ) και στο 16-5 (β’ τεχνικό τάιμ άουτ). Η Λάβδα –που κάλυψε για δεύτερο σερί παιχνίδι την πάσα- με άσο έκανε το 23-9 και με 25-11 οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0. Η ΑΕΚ αντέδρασε στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-5 και 8-9. Η Ηλιούπολη ακολουθούσε όμως στο σκορ και με λύσεις στην επίθεση έκανε το +5 (19-14). Οι «κιτρινόμαυρες» δεν τα παρατούσαν και κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά για την ισοφάριση 21-21. Η Σπανού έκανε το 23-21 και το 2-0 έγραψε με μονό μπλοκ η Λάβδα (25-23). Με το 2-0 και την ψυχολογία υπέρ της, η Ηλιούπολη δεν δυσκολεύτηκε στο τρίτο σετ όπου και είχε τον πλήρη έλεγχο απέναντι στην ΑΕΚ που προσπαθούσε αλλά δεν είχε λύσεις. Το 3-9 με 25-12 έφερε ένα σημαντικό «τρίποντο» στις γηπεδούχες.

«Καταφέραμε να πάρουμε ένα «καθαρό» αποτέλεσμα ψυχολογίας, αλλά σίγουρα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης ώστε να σταθεροποιήσουμε την απόδοσή μας, αποφεύγοντας λάθη και κενά του δεύτερου σετ. Κοιτάζουμε μπροστά γιατί μας περιμένουν δύο δύσκολα παιχνίδια την εβδομάδα που έρχεται, την Τετάρτη στη Σαντορίνη και την επόμενη Κυριακή εντός με τον Ολυμπιακό» σχολίασε η Δήμητρα Λυκογιάννη για την γηπεδολύχο Ηλιούπολη

ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Σπανού, Τσουμήτα, Κις, Γιοβάνη, Μαλουσάρη, Λάβδα / λ. Κοκίου, Γκρέκα
ΑΕΚ (Σκουτελάκος): Νούσια, Γεωργαντά, Βάφη, Ζίγκα, Καλαφατάκη, Καράτερζη / λ. Αργυροπούλου, Φιλιπιόνκα, Βενέτη.
23/09/2018 • 08:08