Οκαζάκι, “ψαλιδάκι” και ξανά στο +5

Η Λέστερ επικράτησε 1-0 της Νιουκάστλ και έκανε ένα ακόμα βήμα προς την εκπλήρωση του πιο τρελού ονείρου της.

Η Λέστερ επικράτησε 1-0 της Νιουκάστλ και έκανε ένα ακόμα βήμα προς την εκπλήρωση του πιο τρελού ονείρου της. Ο Ράφα Μπενίτεθ στο ντεμπούτο του στις “καρακάξες” δεν μπόρεσε να ανακόψει την ξέφρενη πορεία των “αλεπούδων”, οι οποίες πήραν τρίτη διαδοχική νίκη με το ίδιο σκορ και επανήλθαν στο +5 από τη δεύτερη Τότεναμ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Σίντζι Οκαζάκι με “ψαλιδάκι” στο 25ο λεπτό. Στη συνέχεια η Λέστερ ακολούθησε το γνωστό της παιχνίδι, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Σμάιχελ και προσπαθώντας να κρατήσει το “τρίποντο”, κάτι που τελικά κατάφερε.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο δεύτερο ημίχρονο και δημιούργησαν αρκετές φάσεις στα καρέ της ομάδας του Ρανιέρι, αλλά τα χαλούσαν πάντα στην τελική προσπάθεια. Η 17η ήττα τους στη σεζόν τους άφησε στην προτελευταία θέση της Πρέμιερ Λιγκ με πολύ δύσκολο στην προσπάθεια για αποφυγή του υποβιβασμού.