Έμεινε η Παναχαϊκή, είπε αντίο η Λαμία (video)

Στα σαλόνια της Volleyleague για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά υα παραμείνει η Παναχαϊκή, στην Α2 μετα από 11 χρόνια επιστρέφει η Λαμία. Οι Πατρινοί νίκησαν 3-0 σετ (25-19, 25-19, 26-24).

H ομάδα βόλεϊ της Παναχαϊκής αγωνίστηκε χωρίς τον Βραζιλιάνο ακραίο Βάλτερ, και στη θέση του ξεκίνησε βασικός ο Βασιλάκος με τους κοκκινόμαυρους να είναι από το ξεκίνημα πολύ δυνατοί. Με αποτελεσματικό σερβίς και το μπλοκ να σπάει τις επιθέσεις της Λαμίας η Παναχαϊκή είχε τον έλεγχο του σκορ από την αρχή. Η άνετη επικράτηση στο 1ο σετ έδωσε στην ομάδα του Γιώργου Λυκούδη αυτοπεποίθηση.

Το ίδιο καλά μπήκε η Παναχαϊκή και στο 2ο σετ με προβάδισμα 15-10 και 18-13.
Η Λαμία με πρωταγωνιστή τον Αραούγιο μείωσε σε 20-18 αλλά όταν ήρθε η ώρα του Ρουμελιώτη τελειώσε το σετ για το 2-0.  Από εκείνη τη στιγμή η Λαμία είχε καταδικαστεί αλλά πάλεψε το 3ο σετ.

Με Ρουμελιώτη και Τόρρες σε πολύ καλή μέρα η Παναχαϊκή πήρε από την αρχή προβάδισμα +4 μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Λυκούδης έδωσε ευκαιρίες σε Μαυραγάνη, Κωστόπουλο. Η Λαμία μείωσε 18-17, η Παναχαϊκή ξέφυγε 22-19 αλλά η ομάδα του Πέτιο Ντραγκίεφ με διαδοχικά μπλοκ ισοφάρισε και προσπέρασε 24-23 για το πρώτο της σετ μπολ. Με επίθεση του Ρουμελιώτη η Παναχαϊκή ισοφάρισε 24-24, ενώ  με άσσο του Ντονά και τριπλό μπλοκ στον Αραούγιο η Παναχαϊκή έκανε το 26-24 και πήρε την πιο καθοριστική νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 12 άσσους, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 23 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Γ. Λυκούδης: “Μπορούμε να χαμογελάσουμε”

O προπονητής της Παναχαϊκής, Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Επιτέλους μπορούμε να χαμογελάσουμε και να χαρούμε για την παραμονή μας στην κατηγορία. Η ομάδα έπαιξε καλό βόλεϊ και νικήσαμε δίκαια την Λαμία. Είναι σημαντικό που σήμερα νικήσαμε δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες ώστε να χαρούν και αυτοί. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες για την προσπάθεια τους και την διοίκηση για την δική της συνεισφορά και πλέον θα είμαστε χωρίς άγχος στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ». Ο προπονητής της Λαμίας Πέτιο Ντραγκίεφ είπε: «Κάναμε την προσπάθεια μας υπό δύσκολες συνθήκες αλλά δεν τα καταφέραμε. Οπως και στα προηγούμενα ματς έτσι και σήμερα κάναμε μεγάλη προσπάθεια αλλά όταν έπρεπε να τελειώσουμε τους κρίσιμους πόντους για να πάρουμε τα σετ δεν τα καταφέραμε».

Οι συνθεσεις:

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Λιβαθηνός 2π. (2 άσσοι), Τόρρες 9 (5/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 10 (7/12 επ, 3 άσσοι), Βασιλάκος 2 (1/7 επ, 1 άσσος, 40% υπ – 30% άριστες), Σαρικεΐσογλου 9 (7/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 81% υπ – 33% άριστες), Βλαχοστάθης 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ. – 50% υπ – 0% άριστες), Ιτάλο (λ. – 60% υπ – 20% άριστες), Ντονάς 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Χριστιάς 1 (άσσος), Μαυραγάνης, Κωστόπουλος 2 (2/3 επ).

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χένσι 5π. (1/3 επ, 4 άσσοι), Αγγελόπουλος 8 (6/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αραούγιο 6 (5/13 επ, 1 άσσος, 56% υπ – 20% άριστες), Καπίρης 10 (9/15 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 7% άριστες), Χάκγουορθ 1 (1/6 επ), Μαδούρας 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 45% υπ – 9% άριστες), Καρβούνης, Δημητριάδης 2 (2 μπλοκ).