Οι αμυντικοί «σφράγισαν» τη νίκη για την Αταλάντα (video)

Οι άσχημες εμφανίσεις φαίνεται ότι αποτελούν παρελθόν για την Αταλάντα. Η ομάδα του Τζιαμπιέρο Γκασπερίνι, μετά το εντυπωσιακό 1-5 της προηγούμενης αγωνιστικής με την Κιέβο «φιλοδώρησε» με τρία γκολ και την Πάρμα στο «Ατλέτι Ατζούρι ντ΄Ιτάλια» του Μπέργκαμο, στο πλαίσιο τη; 10ης αγωνιστικής στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι που μετρούσαν 2 ήττες και 2 ισοπαλίες φέτος στην έδρα τους, πέτυχαν λοιπόν την 1η τους νίκη που τους επιτρέπει να παραμείνουν κοντά στις ομάδες που διεκδικούν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.
Από την άλλη πλευρά η Πάρμα υπέστη την 2η συνεχόμενη ήττα της στη Serie A, αλλά συνεχίζει να έχει μία διαφορά από την διακεκαυμένη ζώνη. Καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι, συνάντησαν δυσκολίες απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα της Πάρμα, όπου δέσποζαν ο τερματοφύλακας Σέπε με πολλές σωτήριες επεμβάσεις και ο αρχηγός της Μπρούνο Άλβες.

Στην επανάληψη όμως η Αταλάντα βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην κατάκτηση των πολύτιμων τριών βαθμών. Στο 55΄ στάθηκε άτυχη η Πάρμα, καθώς μετά το σουτ του ίλιτσιτς΄ο Σέπε απομάκρυνε τη μπάλα που βρήκε όμως στο πόδι του Γκαλιόλο και κατέληξε στα δίχτυα.
Τα άλλα δύο γκολ ήρθαν από εκτελέσεις κόρνερ και ισάριθμα τέρματα από 2 αμυντικούς. Στο 72ο λεπτό σκόραρε με κοντινό σουτ ο Παλομίνο και με τον ίδιο τρόπο στο 80΄ο Μαντσίνι για το τελικό 3-0. Στο 88΄ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου Γιόσιπ Ίλιτσιτς, στάθηκε άτυχος, καθώς το αριστερό βολέ που επιχείρησε, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σέπε.