Συνέχισε νικηφόρα ο Ηλυσιακός

Με ψυραιμία από τη γραμμή των βολών και την ευστοχία των Ματαλόν, Κασελάκη και Παπανικολόπουλου, ο Ηλυσιακός συνέχισε την ανδοική πορεία του. Πέρασε νικηφόρα και από το Περιστέρι, επικρατώντας της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη με 65-60, παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση του Σωτήρη Μανωλόπουλου, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους.

Με τον Νάνα να κάνει πάρτι μέσα στο καλάθι του Περιστερίου, ο Ηλυσιακός έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα (1-9, 4΄). Την ίδια ώρα, καλή δουλειά έκανε και η άμυνα της ομάδας του και εκείνος και οι συμπαίκτες του είχαν πιάσει στον ύπνο τους παίκτες του Πεδουλάκη (5-20, 7΄), οι οποίοι δε μπορούσαν να βρουν ρυθμό, αλλά κατέβαλλαν πια προσπάθειες να μειώσουν το σκορ (11-20).

Με πρωτεργάτη τον Μανωλόπουλο ροκάνιζε σιγά – σιγά τη διαφορά (20-25, 15΄) και με τη βοήθεια και των Γιαννόπουλου και Παπαντωνίου ισοφάρισε σε 25-25 (18΄). Σε 8΄  το επιμέρους σκορ ήταν 14-5, αλλά οι αντίπαλοι τους δεν κάθισαν με σταυρωμένα χέρια. Με πολυφωνία στην επίθεση έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 32-31.
Με τον Έντουαρντς και τον Γιαννόπουλο να μπαίνουν με φόρα στην επανάληψη το Περιστέρι προηγήθηκε με 41-34 (24΄).

Ο Νάνα άριχσε να παίρνει πάλι τελικές πάσες (41-38) και με τη βοήθεια και των Κασελάκη και Ματαλόν και επιμέρους σκορ 4-7 το ματς ήρθε στα ίσα (45-45, 30΄), με τον τελευταίο να του ξαναδίνει το προβάδισμα (45-46, 32΄). Με τον Χατζή κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά (50-52). Ο Μανωλόπουλος βρήκε λύσεις όμως και διατηρούσε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (58-59) και το ματς έγινε θρίλερ στο τελευταίο λεπτό.

Ο Κασελάκης με βολές έκανε το 58-61, ο Γιαννόπουλος μείωσε σε 60-61 με τον ίδιο τρόπο, αλλά Ματαλόν και Παπανικολόπουλος ήταν εξίσου ψύχραιμοι από τη γραμμή και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους με 60-65.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 31-32, 45-45, 60-65.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 10(1), Ψαρόπουλος 2, Μαρούγκας, Γιαννόπουλος 11, Μανωλόπουλος 21(3), Γιόβοβιτς, Έντουαρντς 10, Μίτροβιτς, Τσιλούλης 6(2).

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός 7(2), Ματαλόν 9(1), Παπανικολόπουλος 5, Στεφάνοφ 2, Νάνα 19(3), Χατζής 7(2), Αποστολίδης, Τόμπσον 2, Κοχαντάρεβιτς 3, Κασελάκης 9, Τσιάκος 2.