Πέρασε από το «Βενετόκλειο» (video)

Ζωντανή στη διεκδίκηση της πέμπτης θέσης της Basket League έμεινε η Κηφισιά μετά τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Κολοσσού με 90-87.

Ζωντανή στη διεκδίκηση της πέμπτης θέσης της Basket League έμεινε η Κηφισιά μετά τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Κολοσσού με 90-87. Με κορυφαίους τους Ελ Αμίν, Κασελάκη και Γλυνιαδάκη η ομάδα της Αττικής πήρε σημαντικό «διπλό» απέναντι σε αυτή της Ρόδου, η οποία παρά την ήττα θα δώσει επίσης το «παρών» στα πλέι οφ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μέχρι και με 9 πόντους διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +17 (36-53), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Ο Κολοσσός αντέδρασε στο δεύτερο μέρος, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-68) και προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στο φινάλε.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου, ωστόσο, έδειξαν σοβαρότητα και κράτησαν το προβάδισμα, πανηγυρίζοντας στο τέλος μία ακόμη επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 36-53, 59-68, 87-90

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 20 (2), Λίντεν 9 (1), Ρέλεφορντ 13, Σαλούστρος 17 (1), ΜακΓκί 11, Μπιλλής, Μανωλόπουλος, Ντέιβις 4, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 13 (2), Λιούις

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 3, Κασελάκης 17 (3), Χογκ 8 (1), Ελ-Αμίν 20 (2), Γλυνιαδάκης 17, Μάρσαλ, Χατζηνικόλας, Γκίκας 9 (1), Πόποβιτς 4, Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 6, Σμιθ 6