Έχασαν κρίσιμα ματς, αλλά όχι τους στόχους τους οι νέοι και οι κορασίδες

Με το ντέρμπι της εθνικής κορασίδων απέναντι στην Αγγλία ολοκληρώθηκε το απόγευμα η αρχική φάση στο ομαδικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων.

Το συγκεκριμένο ματς ήταν καθοριστικό για την πρωτιά στο 3ο γκρουπ της 2ης κατηγορίας. Η ελληνική ομάδα λύγισε με 3-2, πήρε τελικά τη 2η θέση στον όμιλο και βλέπει να μειώνονται οι ελπίδες για την άνοδο στην 1η κατηγορία. Θα συνεχίσει σε νέο γκρουπ και θα κυνηγήσει όσο γίνεται την πραγματοποίηση της μεγάλης επιθυμίας.

Κατά τα άλλα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα των νέων συνέχισε με ήττα από το Βέλγιο και περιορίστηκε στην 3η θέση του γκρουπ Β. Σε πρώτη φάση δεν κατάφερε να μπει στο κυρίως ταμπλό, θα το προσπαθήσει σε δεύτερη απόψε στα πλέι οφ 1. Στις 19:30 αντιμετωπίζει την Ουγγαρία (live streaming από το τραπέζι 2 στο λινκ https://www.laola1.tv/en-int/livestream/2018-07-16-ettu-european-youth-championships-table-2-len) κι αν νικήσει θα επανέλθει στην κορυφαία 16άδα της διοργάνωσης. Οι παίδες έμειναν στην τελευταία θέση του γκρουπ C και πάνε αύριο στα πλέι οφ 2 παλεύοντας πάντα για την παραμονή στην κορυφαία κατηγορία. Οι νεάνιδες πήραν οριστικά τη 2η θέση στον όμιλό τους και προχωρούν την Τρίτη σε νέο γκρουπ θέλοντας να διατηρηθούν, όσο μπορούν, στη διεκδίκηση της ανόδου.
Οι νέοι του Κώστα Βατσακλή έδωσαν το πρωί το αποφασιστικής σημασίας ματς με το Βέλγιο για τη 2η θέση στο γκρουπ Β.

Βασίζονταν σε νέες νίκες του Γιάννη Σγουρόπουλου, αλλά θα χρειάζονταν τουλάχιστον μία ακόμα για να φέρουν το πολυπόθητο αποτέλεσμα. Κάπως έτσι εξελίχτηκαν τα πράγματα, ο περσινός πρωταθλητής Ευρώπης του απλού επικράτησε στα ατομικά του παιχνίδια, όμως δεν ήρθε άλλη νίκη κόντρα στους δυνατούς Βέλγους, που έχουν τρεις αθλητές μέσα στους πρώτους 60 της ευρωπαϊκής κατάταξης νέων. Από τη θέση 3 ο αμυντικός Μιχάλης Διαμαντόπουλος πίεσε αρκετά ώσπου κάμφθηκε με 3-1. Από τη θέση 2 ο Γιάννης Δαμιανής έπαιξε στην αρχή και στο τέλος. Στο 3ο σετ του καθοριστικού αγώνα με τον Κοζολότσκι βρέθηκε μπροστά με 7-5, όμως δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς. Στον πάγκο κάθισε ο Δημήτρης Στάμου.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Βέλγιο-Ελλάδα 3-2:

Λορέν Ντεβός-Γιάννης Δαμιανής 3-0 (11-7, 11-8, 11-5)
Όλαφ Κοζολότσκι-Γιάννης Σγουρόπουλος 0-3 (8-11, 9-11, 14-16)
Νταβίντ Κομελιό-Μιχάλης Διαμαντόπουλος 3-1  (11-5, 9-11 11-5, 11-9)
Ντεβός-Σγουρόπουλος 0-3 (8-11, 15-17, 4-11)
Κοζολότσκι-Δαμιανής 3-0 (11-8, 11-1, 11-9)
Στο άλλο παιχνίδι του γκρουπ η Γαλλία νίκησε 3-0 και την Κροατία, πήρε εύκολα την πρωτιά και είναι ήδη στην 8άδα.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΓΚΡΟΥΠ Β:
ΟΜΑΔΑ           ΒΑΘΜΟΙ
1. Γαλλία       6
2. Βέλγιο       5
3. Ελλάδα      4
4. Κροατία      3

Τα πλέι οφ 1 περιλαμβάνουν δύο ματς μεταξύ των ομάδων, που πήραν την 3η θέση στους συνολικά τέσσερις ομίλους. Η Ουγγαρία βρέθηκε εκεί με 1 νίκη και 2 ήττες στο γκρουπ C. Όποιος νικήσει θα μπει στην τελική 16άδα κι όποιος χάσει θα πάει στα πλέι οφ 2 για να διεκδικήσει την παραμονή στην κορυφαία κατηγορία.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα των νεανίδων είχε τελειώσει από χτες τα παιχνίδια του στο γκρουπ Ε με 1 νίκη και 1 ήττα. Σήμερα κατέλαβε οριστικά τη 2η θέση, καθώς η Ιταλία επιβλήθηκε και της Αυστρίας με 3-0. Τα κορίτσια του Κωνσταντίνου Κωστόπουλου περιμένουν τη νέα κλήρωση και θα πάνε σ ένα από τα γκρουπ K, L, M ή N. Φτάνουν στην άνοδο μόνο αν κατακτήσουν στην πορεία τη 17η θέση της διοργάνωσης.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΓΚΡΟΥΠ Ε

1. Ιταλία        4
2. Ελλάδα      3
3. Αυστρία      2

Η εθνική ομάδα των παίδων περιορίστηκε τελικά στην 4η θέση του γκρουπ C. Σήμερα το πρωί γνώρισε την ήττα με 3-0 από την επικεφαλής Κροατία. Πίεσε σε αρκετές στιγμές, αλλά γενικά δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί στην ανωτερότητα της αντιπάλου και ολοκλήρωσε τα παιχνίδια της στην πρώτη φάση με τρεις ήττες. Σε αυτό το ματς ο Σωτήρης Ζήκος άφησε στον πάγκο τον Ιάκωβο Αϊβατίδη. Παρεμπιπτόντως οι Κροάτες πενθούν από χτες για τον θάνατο ενός από τους κορυφαίους πινγκπονίστες τους, του παλιού πρωταθλητή κόσμου και Ευρώπης Ντράγκατιν Σούρμπεκ (σ.σ. αναλυτικό ρεπορτάζ στην ενότητα του σάιτ «διάφορα νέα»).

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Κροατία 0-3:
Παναγιώτης Αδριανός-Ίβορ Μπαν 0-3 (3-11, 10-12, 6-11)
Αλέξανδρος Μαδέσης-Λόβρο Ζόβκο 1-3 (7-11, 7-11, 11-9, 5-11)
Μαδέσης/Αδριανός-Φιλίπ Μπορόβνιακ/Μπαν 1-3 (8-11, 7-11, 11-6, 7-11)
Στο άλλο ματς της τελευταίας αγωνιστικής του γκρουπ η Πολωνία ξεπέρασε με 3-1 και την Ουκρανία, κατετάγη 1η και μπήκε απευθείας στα προημιτελικά.

Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΓΚΡΟΥΠ C

1. Πολωνία     6
2. Κροατία      5
3. Ουκρανία   4
4. Ελλάδα      3
Οι παίδες περνάνε τώρα στα πλέι οφ 2 για να συναντήσουν νικήτρια ομάδα από τα γκρουπ της 2ης κατηγορίας. Ο επόμενος αντίπαλός τους δεν έχει γίνει ακόμα γνωστός. Θέλουν τη νίκη για να μπουν στο κυρίως ταμπλό των «16» και να κάνουν βήμα για την παραμονή. Αν χάσουν θα πάνε σε νέο όμιλο και θα γίνει ακόμα πιο δύσκολο να διατηρηθούν στην κατηγορία.

Η ομάδα των κορασίδων πέτυχε αρχικά, το πρωί, το δύο στα δύο στο Κλουζ Ναπόκα. Πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 3-0 έκαμψε για το γκρουπ G τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη. Το ντεμπούτο της στη διοργάνωση έκανε η Χρυσή Φωτιάδου.

Αναλυτικά η εξέλιξη της αναμέτρησης Ελλάδα-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 3-0:

Μαλαματένια Παπαδημητρίου-Μαρίγια Γκνιάτιτς 3-0 (11-3, 12-10, 11-5)
Χρυσή Φωτιάδου-Ντόρα Κόσιτς 3-0 (11-6, 14-12, 11-9)
Ντανιέλα Γραμματοπούλου/Παπαδημητρίου-Γκνιάτιτς/Κόσιτς 3-1 (12-10, 8-11, 11-8, 16-14)

Το μεσημέρι, στην 3η αγωνιστική, η Ελλάδα πάλεψε για την κορυφή του γκρουπ με την Αγγλία, η οποία νωρίτερα είχε επικρατήσει 3-0 της Ελβετίας και ήταν επίσης αήττητη. Ο αγώνας, που μεταδόθηκε ζωντανά στο ίντερνετ, ήταν συναρπαστικός, έκρυβε άγχος και κρίθηκε στο φινάλε ύστερα από 2 ώρες και 35 λεπτά. Να σημειωθεί κατ’ αρχάς ότι η αντίπαλος στηρίζεται σε δύο αθλήτριες κινεζικής καταγωγής με τη Γιασμίν Βονγκ μάλιστα (νούμερο 49 στην ευρωπαϊκή κατάταξη νεανίδων) να κάνει τις πρώτες εμφανίσεις στο ομαδικό.

Η Μαλαματένια Παπαδημητρίου (Νο 19 στην Ευρώπη) έπιασε πολύ καλή απόδοση και κατάφερε να σημειώσει δύο νίκες. Στο τέταρτο στη σειρά ματς βρήκε από την αρχή λύσεις και στο κομπίνα λάστιχο της Βονγκ («δοντάκι» στο backhand). Στο τελευταίο επί μέρους παιχνίδι η Ντανιέλα Γραμματοπούλου (Νο 36) άγγιξε μία σπουδαία ανατροπή. Από 0-2 στα σετ ισοφάρισε σε 2-2 και στο καθοριστικό 5ο σετ προηγήθηκε 6-3! Ξαφνικά όμως τα πράγματα πήραν άσχημη τροπή, η πρωταθλήτριά μας έδωσε ευκαιρία για πολλές επιθέσεις στη Ρούμπι Τσαν (Νο 68) και ήρθε η ήττα (σημειωτέον ότι και στο 2ο σετ η Γραμματοπούλου είχε προηγηθεί 7-3, αλλά έχασε έξι αλλεπάλληλους πόντους και τελικά το σετ).

Κρίσιμο ήταν και το διπλό. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έδειξαν την ποιότητά τους κι αφού πήραν το 1ο σετ από 6-9 και το 2ο από 5-7 έσωσαν δυο σετ μπολ στο 4ο σετ. Τελικά το έχασαν στην παράταση και στον επίλογο δέχτηκαν εκείνες μικρή ανατροπή. Προηγήθηκαν 6-4 στο 5ο σετ και είχαν τα σερβίς, όμως βρέθηκαν πίσω σε 6-7 και η Λάουρα Νικουλάε πήρε τάιμ άουτ. Η αντίδραση ήταν πετυχημένη, αλλά στο 9-8 έγιναν ορισμένα λαθάκια και οι Αγγλίδες πήραν τρεις διαδοχικούς πόντους και τη νίκη. Στην αναμέτρηση με την Αγγλία η Χρυσή Φωτιάδου έμεινε στον πάγκο.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ελλάδα-Αγγλία 2-3:

Μαλαματένια Παπαδημητρίου-Ρούμπι Τσαν 3-0 (11-6, 11-6, 11-6)
Ντανιέλα Γραμματοπούλου-Γιασμίν Βονγκ 1-3 (4-11, 7-11, 11-7, 7-11)
Παπαδημητρίου/Γραμματοπούλου-Τσαν/Βονγκ 2-3 (11-9, 7-11, 11-8, 10-12, 9-11)
Παπαδημητρίου-Βονγκ 3-1 (11-7, 11-6, 8-11, 11-8)
Γραμματοπούλου-Τσαν 2-3 (9-11, 8-11, 11-8, 11-7, 7-11)

Στο άλλο ματς της τελευταίας αγωνιστικής του γκρουπ η Βοσνία/Ερζεγοβίνη επιβλήθηκε της Ελβετίας με 3-0.