Πρώτη νίκη στην ιστορία της Γκραν Κανάρια, 87-86 την Μπαρτσελόνα (vid)

Γράφει ιστορία η ομάδα της Γκράν Κανάρια αφού όχι απλά έκανε το ντεμπούτο της στα σαλόνια του Ευρωπαϊκού μπάσκετ, αλλά κατάφερε να πάρει και την πρώτη της νίκη με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα.

Γράφει ιστορία η ομάδα της Γκράν Κανάρια αφού όχι απλά έκανε το ντεμπούτο της στα σαλόνια του Ευρωπαϊκού μπάσκετ, αλλά κατάφερε  να πάρει και την πρώτη της νίκη με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα.

Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο δεκάλεπτο που η ομάδα της Βαρκελώνης είχε ρυθμό και ευστοχία επιθετικά, η «νησιώτες» έδειξαν με κορυφαίους τους Έβανς και Τιλί πως θα κάνουν την ζωή των παικτών της Μπαρτσελόνα πολύ δύσκολη. Έπαιξε σπουδαία άμυνα κατά διαστήματα και στην επίθεση πήρε πολλά από τον σπουδαίο… Τρικαλινό Έβανς. Ο πρώην παίκτηςτων Τρικάλων,κατάφερε να πετύχει τους 12 από τους 19 του πόντους στο δεύτερο μέρος και ήταν και ο παίκτης που ευστόχησε στις κρίσιμες βολές 3,6’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Τέσσερις παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς Γκραν Κανάρια. Αυτοί ήταν οι Χάνα (14), Έβανς (19), Στρόμπερι (13) και Τιλί (13). Η Μπαρτσελόνα είχε πρώτο σκόρερ τον Κούριτς (24), ενώ οι Τόμιτς (18) και Πάνγκος (11) έκαναν όλη την δουλειά επιθετικά.

Η Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να έχει «καθαρίσει» το παιχνίδι καθώς κατάφερε και δημιούργησε μία διαφορά 5 πόντων (77-82) με τρία λεπτά να απομένουν για το τέλος.

Όμως από το λεπτό αυτό και μετά οι παίκτες των μπλαουγκράνα έκαναν τα πάντα για να χάσουν το ματς. Την ευκαιρία που τους δόθηκε από τους αντιπάλους τους δεν την άφησαν να πάει χαμένοι οι γηπεδούχοι και στο τέλος ήταν αυτοί που χαμογέλασαν γράφοντας ιστορία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Πάντερ, Φούφης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 44-44, 64-69, 87-86.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαλντονάδο): Όλιβερ 6, Χάνα 14, Μπάλβιν 2, Μπάεθ 5, Πασέτσνικς 6, Πάουλι 2, Ραμπασέδα 7, Έβανς 19 (6/8 δίποντα, 5 ασίστ), Στρόμπερι 13 (5/8 δίποντα), Φίσερ, Τιλί 13.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφάν 8, Πάνγκος 11 (5 ασίστ), Ρίμπας 3, Σίνγκλετον 7, Πούστοβι, Μπλάζιτς, Ερτέλ 8, Οριόλα 5, Κούριτς 24 (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Κλαβέρ 2, Τόμιτς 18 (7/12 δίποντα).