Στις καθυστερήσεις πέρασε δεύτερη η Μονακό! (video)

Η Μονακό δυσκολεύτηκε αφάνταστα απέναντι στη Σεντ Ετιέν και επικράτησε με 1-0 με γκολ του Φαμπίνιο από τα 11 μέτρα στις καθυστερήσεις. Αποτέλεσμα που έφερε την ομάδα του Ζαρντίμ στη δεύτερη θέση και έριξε τη Σεντ Ετιέν στην 8η, καθώς δεν ευνοήθηκε από τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής.

Η Σεντ Ετιέν ήταν καλύτερη η στο πρώτο ημίχρονο και απείλησε πρώτη στο 14΄με άστοχο σουτ από τον Καμπελά. Στο 29′ ήταν η σειρά το Σίλβα να κάνει πλασέ στην κίνηση μέσα από τη μεγάλη περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του Σούμπασιτς.

Μοναδική καλή στιγμή της Μονακό στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 39′ όταν ο Ζέμερσον έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουτίνιο. Τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου στο 43′ με σουτ του Περέν να εκτελεί εκτός περιοχής και τη μπάλα να κοντράρει πριν καταλήξει κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τους Καμπελά και Μπάμπα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, όμως η Μονακό στα τελευταία 20 λεπτά κυριάρχησε.Στο 83′ ο Λεμάρ νικήθηκε από τον Ρουφιέ και ο Σιλά από κοντινή απόσταση έχασε και τη δεύτερη μάχη από τον τερματοφύλακα της Σεντ Ετιέν.

Στο 90ο λεπτό ο Λεμάρ το πήρε προσωπικά, επιχείρησε σουτ από πλάγια θέση έξω από την περιοχή, ο Ρουφιέ έδιωξε όμως ο εξτρέμ της Μονακό ξαναπήγε πρώτος στη μπάλα και πήρε πέναλτι αφού τον ανέτρεψε ο Ντεμπισί. Ο Φαμπίνιο διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις το τελικό αποτέλεσμα, που σε συνδυασμό με την ήττα της Λιόν στην έδρα της Στρασμπούρ, φέρνει τη Μονακό στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.