Νίκη στο Ρέθυμνο και πρόκριση για Κύμη

Με το "δεξί" ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Ελλάδας η Κύμη, που με καλή άμυνα και σκορ 69-61, πέρασε από το Ρέθυμνο και προκρίθηκε στα προημιτελικά του θεσμού.

Με το “δεξί” ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Ελλάδας η Κύμη, που με καλή άμυνα και σκορ 69-61, πέρασε από το Ρέθυμνο και προκρίθηκε στα προημιτελικά του θεσμού.

Παρότι έμεινε πίσω με 18-13 στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Καστρίτη κράτησε τους Κρητικούς στους 9 μόλις πόντους στη δεύτερη περίοδο, περνώντας μπροστά στο σκορ (27-31).

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του στο β’ ημίχρονο, με τους Ευβοιώτες όμως να παίρνουν σημαντικές βοήθειες από τους Σαγκς (18π), Χόρτον (11π) και Ουάσινγκτον (10), φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Από την ομάδα του Μυκονιάτη, ξεχώρισαν οι Γκάιτον (15π)μ Ντάνιελς (14π) και Μπερτ-Τζούνιορ (13π).

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 27-31, 44-47, 61-69

Ρέθυμνο (Μυκονιάτης): Ντάνιελς 14 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 6 (1), Γκάιτον 15 (1) Ντουράμ 4, Οικονομόπουλος, Ραζής 2, Χριστοδούλου 4, Κουρέπης, Γλυνιαδάκης 2, Σιγκούνας 1 , Μπερτ-Τζούνιορ 13, Κλάντον

Κύμη (Καστρίτη): Χόρτον 11 , Σαγκς 18 (3), Μπολντς 2, Τουτζιαράκης 3, Κάμφορ 7, Ουάσινγκτον 10, Γερομιχαλός 2, Τσιάρας, Πουλιανίτης 5 (1), Ουμπίλα 4, Μαραγκός, Στυλιανού 7