Θριάμβευσε ο Ολυμπιακός στο εναρκτήριο ματς της 3ης αγωνιστικής

26/11/2010 • 18:58

Σε ένα ντέρμπι που είχε πολλές καλές στιγμές, ένταση, αλλά και διαστήματα που κυριάρχησαν η επιπολαιότητα και τα λάθη, ο Πανιώνιος προηγήθηκε μόνο μία φορά, με 2-1 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με γκολ του Μάζη που λίγο αργότερα έχασε μοναδική ευκαιρία σε τετ-α-τετ στην κόντρα, το οποίο απέκρουσε ο Φλώρος.

Οι γηπεδούχοι, που στο πρώτο οκτάλεπτο είχαν χάσει πέναλτι με τον Χρήστο Αφρουδάκη, πήραν στη συνέχεια τα ηνία και προηγήθηκαν 4-2, οι Νεοσμυρνιώτες ισοφάρισαν προσωρινά και ο Δελακάς «έγραψε» το 5-4 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο είναι χαρακτηριστικό ότι οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπαιξαν ούτε μία φορά με παίκτη παραπάνω.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, με σπουδαία εμφάνιση από τους Αφρουδάκη, Δελακά, αλλά και πολύτιμη δουλειά στην άμυνα από τον Μυλωνάκη, και ξέφυγε 8-5.

Μία «οβίδα» του Κοκκινάκη στα τελευταία δευτερόλεπτα του οκταλέπτου έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης για τους φιλοξενούμενους, που με δύο γκολ του Μιράλη ισοφάρισαν 8-8 περίπου 6΄ πριν τη λήξη.

Ο Μυλωνάκης ξανάδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ο Μπεριστιάνος ισοφάρισε και ξανά ο (κορυφαίος του αγώνα) Μανώλης Μυλωνάκης, περίπου 1΄20΄΄ πριν το τέλος, σκόραρε από την περιφέρεια για το 10-9.

Οι «κυανέρυθροι» στην επόμενη επίθεση κέρδισαν αποβολή, αλλά το σουτ του Παπαδόγκωνα σταμάτησε στην καλή αμυντική κόντρα του Δελακά και η ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη.

Να σημειωθεί ότι την εστία του Ολυμπιακού υπερασπίστηκε ο Χρήστος Φλώρος, καθώς ο Νίκος Δεληγιάννης αντιμετώπισε την τελευταία στιγμή ένα πρόβλημα τραυματισμού και δεν ήταν στην αποστολή.

Από την άλλη πλευρά, ο Μάκης Βολτυράκης ξεκίνησε το ματς με τερματοφύλακα τον Κώστα Φλέγκα, αλλά στο ημίχρονο τον αντικατέστησε με τον Κώστα Γαλανίδη.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 4-3, 3-2, 2-3

Τα γκολ:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (1/4 με π.π., 0/1 πέναλτι): Αφρουδάκης 3, Δελακάς 2, Μυλωνάκης 2, Κολόμβος, Κομάντινα, Ντόσκας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (4/9 με π.π., 1/1 πέναλτι): Μιράλης 3, Μπεριστιάνος 2, Μάζης, Μουρίκης, Καπότσης, Κοκκινάκης