Καταιγιστική η Σάλκε!

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή εμφάνισή της, η Σάλκε διέλυσε εντός έδρας με 5-2 τη Νυρεμβέργη παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.

H Σάλκε είχε κάνει κάκιστη εκκίνηση στη φετινή Bundesliga, καθώς ύστερα από 11 αγωνιστικές είχε συγκεντρώσει μόλις 10 βαθμούς, ωστόσο στην αναμέτρηση με τη Νυρεμβέργη έβγαλε αντίδραση επικρατώντας με 5-2.

Οι γηπεδούχοι σε διάστημα 6 λεπτών έθεσαν θεμέλια νίκης, με τον Σκρίμπσκι να ανοίγει το σκορ στο 26’ και τον Χαρίτ στο 32’ να κάνει το 2-0. Η Νυρεμβέργη μείωσε με τον Παλάσιος στο 38’, αλλά έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 67’ αφού απεβλήθη ο Μπάουερ στο 67’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 70’ ο Μπούργκσταλερ σημείωσε το 3-1, με τον Ζρέλακ 8 λεπτά αργότερα να σημειώνει το 3-2 δίνοντας ελπίδες στους φιλοξενούμενους, οι οποίες τελικώς απεδείχθησαν φρούδες, καθώς ο Σκρίμπσκι στο 84’ κι ο Οτσίπκα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσαν το τελικό 5-2 για την ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο.