Το πάλεψε ο Κόροιβος, το πήρε ο Προμηθέας

Ο Κόροιβος έπαιζε για την παραμονή του στην Αμαλιάδα, πίεσε μέχρι ασφυξίας τον Προμηθέα αλλά οι Πατρινοί ήταν αυτοί που ήταν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε, κατακτώντας τη νίκη με σκορ 75-70 και παραμένοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η καλή ημέρα φάνηκε από την αρχή για τον Προμηθέα. Αποτελεσματική από το ξεκίνημα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά απόκτησε διαφορά 9 πόντων από το πεντάλεπτο (14-5 με τρίποντο του Λίποβι), φτάνοντας σε νταμπλ σκορ μετά από σχεδόν 8 λεπτά αγώνα (22-11 με τρίποντο του Χολ). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-13 για τους Πατρινούς στο ντέρμπι της Πελλοπονήσου.

Με τον Σαλούστρο να είναι παρών σε πόντους, ριμπάουντ και ασίστ η διαφορά σκαρφάλωσε στους 12 (27-15 στο 12΄), ο Κόροιβος απάντησε με 5-0 σερί αλλά το 6ο (!) τρίποντο του Προμηθέα, αυτή τη φορά από τον νεοφερμένο Πράδερ συντήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (32-22). Ο βελτιωμένος στην άμυνα Κόροιβος βρήκε τρόπο να πλησιάσει, αφού κράτησε στο μηδέν τον Προμηθέα για 3 λεπτά και μετέτρεψε το 34-24 σε 34-29, 86 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Προμηθέας είχε φτάσει στα 7 λάθη έναντι τριών του Κόροιβου και το τρίποντο του Χάινς μείωνε τη διαφορά στο καλάθι (34-32, 56΄΄), με τον Ντεκόζι να έχει 14 από τους 32 πόντους της ομάδας της Αμαλιάδας. Εντούτοις οι γηπεδούχοι έκλεισαν πολύ καλύτερα το πρώτο μέρος, με τον Μιλόσεβιτς να υπογράφει το 5-0 σερί των Πατρινών με το οποίο γράφτηκε το τελικό 39-32.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αφού ο Προμηθέας δεν κατάφερνε να δώσει γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και είχε παγιδευτεί στο αργό τέμπο του Κόροιβου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (42-41), αλλά κάπου εκεί κόλλησαν στο σκορ. Ο Χολ με τζαμπ σουτ σφράγισε 8-0 σερί και ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 9 (50-41), ο Κόροιβος είχε σποραδικές απαντήσεις και οι Πατρινοί δεν άργησαν να φτάσουν πρώτα στο +10 (53-43) και λίγο αργότερα στο +13 (58-45 με τρίποντο του Σαλούστρου). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 58-48 μετά το τρίποντο του Κάρσον, με τους γηπεδούχους να έχουν ισχυρό προβάδισμα και τον Κόροιβο να ελπίζει.

Ο Κόροιβος έμεινε σχεδόν τρία λεπτά χωρίς πόντο στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (62-48), αλλά οι πεισματάρηδες φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς και με 5-0 σερί μείωσαν την απόσταση από τον Προμηθέα στους 9 πόντους (62-53, 34΄). Μάλιστα η ομάδα του Καλαμπάκου δεν πτοήθηκε ούτε όταν ο Κάρσον έκανε αντιαθλητικό φάουλ και συνέχισε στο ίδιο τέμπο, φτάνοντας το ματς στο 63-57 με φόλλοου του Σαχπατζίδη. Ο Γιατράς πήρε τάιμ άουτ, ο Πόσλι συνέχισε με τρίποντο (63-60), ο Προμηθέας ήταν άστοχος και επιπόλαιος αλλά ο Πόσλι δεν κατάφερε να τελειώσει λέι-απ που θα μείωνε στον πόντο τη διαφορά.

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Γκίκας: καλάθι και φάουλ για το 66-60, μεγάλο τρίποντο που λίγο αργότερα για το 69-62 (ενδιάμεσα είχε σκοράρει ο Σαχπατζίδης). Ο Κάρσον μείωσε σε 69-64 στα 1:43, αλλά το κερδισμένο φάουλ του Σαχπατζίδη έφερε το 71-64 από τις 2 βολές του Βόσνιου φόργουορντ στα 1:19. Ο Κόροιβος έφτασε στο 71-67 με τρίποντο του Πόσλι στα 17΄΄, ο Λίποβι έβαλε 2/2 βολές (73-67) αλλά ο Κόροιβος βρήκε και πάλι τρελό τρίποντο για το 73-70, ξανά με στον Πόσλι στα 10΄΄. Ο Κόροιβος χρειαζόταν ένα θαύμα, αλλά ο Λίποβι έβαλε 2/2 βολές για το τελικό 75-70.

Πλέον, ο Κόροιβος στοχεύει στο ματς της 25ης αγωνιστικής απέναντι στην Κύμη εκτός έδρας, αφού την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Παναθηναϊκο Superfoods στο κλειστό της Ήλιδας. Από την πλευρά του ο Προμηθέα θα ταξιδέψει στην Αθήνα για ντέρμπι τετράδας με την ΑΕΚ στις 4 Μαϊου.

Προμηθέας: Λίποβι 9 (6/6 βολές), Τουντζιαράκης 7, Φαγιέ 9, Χολ 10, Έλις, Γκίκας 11, Δημάκος, Σαλούστρος 13, Μιλόσεβιτς 13, Πράδερ 3.

Κόροιβος: Ντεκόζι 24, Κάρσον 14, Λάνγκφορντ 2, Μιλεντίγεβιτς, Κεμπ 4, Πόσλι 9, Σαχπατζίδης 4, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης 5, Χάινς 8.