Έλαμψε ο Γιακουμής στον Εύοσμο!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Αστέριο Γιακουμή, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και σε δύο λεπτά απέκρουσε ισάριθμα πέναλτι (!), ο Αγροτικός Αστέρας αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Αναγέννηση Γιαννιτσών στον Εύοσμο. Το αποτέλεσμα θεωρείται θετικό για τους Θεσσαλονικείς καθώς στο τελευταίο ημίωρο αγωνίστηκε με εννέα παίκτες.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν νευρικό και με δυνατές μονομαχίες κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Αγροτικός Αστέρας απείλησε στο 27′ με σουτ του Καπνίδη, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση και πέντε λεπτά αργότερα, άνοιξε το σκορ. Ο Καρακατσάνης εκτέλεσε φάουλ και ο προωθημένος κεντρικός αμυντικός, Βοσκόπουλος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ήρθαν τα πάνω κάτω καθώς συνέβησαν απίστευτα πράγματα. Αρχικά, ο Γιόνδης κέρδισε πέναλτι και μαζί και την αποβολή του τερματοφύλακα Λαμπάκη με απευθείας κόκκινη κάρτα. Φυσικά, υπήρξε αλλαγή και στον αγωνιστικό χώρο πέρασε ο γκολκίπερ Γιακουμής. Ο τερματοφύλακας του Αγροτικού Αστέρα, που έχει αποκτηθεί με υποσχετική από τον ΠΑΟΚ, παρότι «κρύος» απόκρουσε την εκτέλεση του Σερέτη αλλά στην επαναφορά ο Ιορδανίδης επιχείρησε κεφαλιά και ο Τσουκαλίδης έδιωξε με το χέρι στη γραμμή. Νέα κόκκινη, νέο πέναλτι -με τον Γιόνδη αυτή τη φορά- αλλά και νέα απόκρουση του Γιακουμή, που κράτησε το 1-0!

Ωστόσο, η ομάδα των Γιαννιτσών άσκησε πίεση στη συνέχεια αξιοποιώντας την αριθμητική της υπεροχή και στο 72′ έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Γιόνδη έπειτα από σέντρα του Τέλλου, διαμορφώνοντας -παράλληλα- το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιώργος Κούτσης): Λαμπάκης, Βοσκόπουλος, Παπαδόπουλος, Πετρίσεβιτς, Μαργαρίτης, Τσουκαλίδης, Καρακατσάνης, Μερεσιώτης, Καπνίδης, Καθάριος, Παμπόε.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Καραογλανίδης, Τέλλος, Χατζόγλου, Σερέτης, Κυζιρίδης, Γιόνδης, Ντατίδης, Τσικνίδης, Ιορδανίδης, Μπαξεβάνος, Μπέκα.