Σταμάτησε στα τέσσερα η Ρεάλ

Η ασταμάτητη Ρεάλ νίκησε άνετα με 4-0 τη Σανταντέρ και συνέχισε την ξέφρενη πορεία της για τον τίτλο. Με το όγδοο συνεχόμενο «τρίποντο» η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο έφτασε τους 61 βαθμούς σε 23 παιχνίδια στην Πριμέρα Ντιβισιόν και αύξησε τη διαφορά της από την Μπαρτσελόνα στους 13 πόντους.

Το σκορ στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» άνοιξε ο «συνήθης ύποπτος», Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος σκόραρε στο 6ο μόλις λεπτό και με το 28ο φετινό του γκολ έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μπενζεμά πέτυχε το 2-0, ενώ ο Γάλλος ήταν αυτός που διαμόρφωσε και το τελικό σκορ στο 89′.

Ενδιάμεσα στα δύο τέρματα του  Μπενζεμά, ο Ντι Μαρία στο 73 είχε προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Πέπε (76′ Ρικάρντο Καρβάλιο), Μαρσέλο, Βαράν, Κακά, Αλόνσο, Οζίλ (63′ Ντι Μαρία), Γκρανέρο (71′ Κεντίρα), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά

ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ: Τόνιο, Τορεχόν, Θίσμα, Μπερνάρδο, Ντιόπ, Αντριάν (44′ Φερνάντεθ), Αράνα, Γκουγιόν, Ακόστα (78′ Λούκε), Μπαμπακάρ (70′ Μουνίτις)