«Δάγκωνε» στην άμυνα, αγχώθηκε στο τέλος ο ΠΑΟΚ

Με κλειδί την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Πέτεγουεϊ τον 32 πόντων ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το 50-57 και πήρε τη νίκη επί του Λαυρίου με σκορ 92-87.

Με κλειδί την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Πέτεγουεϊ τον 32 πόντων ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το 50-57 και πήρε τη νίκη επί του Λαυρίου με σκορ 92-87. Αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη για τον «δικέφαλο του Βορρά», που παλεύει με τον Προμηθέα στη μάχη της τετράδας. Πάλεψε ως το τέλος το Λαύριο για τρομερή ανατροπή από το -13 σε 2.5 λεπτά!

Το ματς της 23ης αγωνιστικής ανάμεσα στους γείτονες της βαθμολογίας ΠΑΟΚ και Λαυρίου ξεκίνησε ράθυμα, αφού χρειάστηκε να περάσουν σχεδόν δύο λεπτά για να σκοράρει κάποια από τις δύο ομάδες. Ο «δικέφαλος του Βορρά» παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Κόνιαρη – Τζόουνς αλλά με μπροστάρη τον Πέτεγουεϊ πήρε κεφάλι στο σκορ (5-0, 9-5). Βρίσκοντας ευστοχία από μακριά και με τον νεοφερμένο Νουάμου να δείχνει σημάδια γρήγορης προσαρμογής το Λαύριο ισοφάρισε σε 13-13 μετά από 5.5 λεπτά αγώνα, αλλά το υπόλοιπο του δεκαλέπτου ανήκε στους γηπεδούχους. Με τον Μαργαρίτη να πηγαίνει ευκολα στη γραμμή, τον Πέτεγουεϊ να κλείνει το δεκάλεπτο στους 9 πόντους και τους Χαραλαμπόπουλο – Γκος να ευστοχούν σε τρίποντα το επιμέρους σκορ ήταν 14-3 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληθρώθηκε με σκορ 27-16. Για τον ΠΑΟΚ το μοναδικό πρόβλημα ήταν τα γρήγορα δύο φάουλ του Νταρνέλ Τζάκσον σε 4 λεπτά. Το Λαύριο μετά τα δύο τρίποντα νωρίς στο παιχνίδι έκλεισε το δεκάλεπτο με 2/8 από μακριά και συνολικά 5/16 σουτ.

Με τον Μουρ να κερδίζει φάουλ και να σκοράρει με βολές και να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του το Λαύριο επανήλθε γρήγορα,  τρέχοντας σερί 7-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και μειώνοντας στους 4 πόντους τη διαφορά (27-23). Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη, που όχι μόνο ήταν αποτελεσματικοί στην άμυνα (6 πόντους ο ΠΑΟΚ σε 5 λεπτά) αλλά έβρισκαν εύκολες φάσεις στην άλλη πλευρά. Κάπως έτσι η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (33-31, 15΄), με τον Νίξον να φτάνει τους 6 πόντους και τον Μουρ να έχει 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Ο ΠΑΟΚ πήρε ανάσες από τα τρίποντα. Γκος, Τσόχλας και Τζάκσον βρήκαν στόχο από μακριά και η διαφορά επέστρεψε στο +7, 44-37, 2.5 λεπτά για το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το Λαύριο απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Την ώρα που όλοι κυνηγούσαν τον Μουρ ο Γκουίγκινς εκτέλεσε δύο φορές αμαρκάριστος από τη γωνία διαμορφώνοντας το 44-43, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα σκορ των δύο δεκαλέπτων ήταν σχεδόν κατοπτρικά (27-16,17-27).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το Λαύριο σε φουλ ταχύτητα: γρήγορο 5-0 με δράστη τον Νίξον (44-48), ανάλογη συνέχεια με τη διαφορά να φτάνει τους 7 πόντους (50-57, 24΄) μετά από καλάθι του Γουίγκινς και μια βολή του Μέιερ μετά από τεχνική ποινή στον Ηλία Παπαθεοδώρου. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με δικό του 12-0  με αιχμή του δόρατος τον Πέτεγουεϊ, κυρίως όμως κρατώντας το Λαύριο κολλημένο στο σκορ για περισσότερο από 5(!) λεπτά και ξαναπαίρνοντας προβάδισμα στο σκορ (62-57). Η αιμορραγία για το Λαύριο σταμάτησε με τον πρώτο πόντο του Μεχίντι στο ελληνικό πρωτάθλημα (62-58), όμως είναι χαρακτηριστικό ότι οι Λαυριώτες πέτυχαν μόλις ένα πόντο στα τελευταία 6:13 του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά το -4 τους επέτρεπε αξιώσεις νίκης.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να φτιάξει διαφορά, με 8-2 επιμέρους σκορ σε 3.5 λεπτά και τον Πέτεγουεϊ να φτάνει τους 27 πόντους έχοντας πετύχει όλους τους πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα (70-60). Το Λαύριο μείωσε σε 70-63, αλλά ο Πέτεγουεϊ πέταγε τα τρίποντα σαν βότσαλα στη θάλασσα (73-63, 30 πόντοι). Ο Μουρ είχε πια κουραστεί, το Λαύριο έμεινε στους 5 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά και ο ΠΑΟΚ έβγαλε τις άμυνες που του έδωσαν τη νίκη, φτάνοντας τη διαφορά στο +14, 77-63 στο 36΄. Η χαλάρωση του ΠΑΟΚ έκανε το ματς ντέρμπι στο φινάλε: τάιμ-άουτ του Παπαθεοδώρου στο 79-71 του 38΄, το Λαύριο έφτασε ακόμα πιο κοντα (79-74 και 84-80 μετά από 4 σερί άστοχες βολές των γηπεδούχων), 2/2 του Πέτεγουεϊ για το 86-80 στα 22΄΄ αλλά καλάθι και φάουλ του Νίξον στα 16.5΄΄ (86-83). Τσόχλας και Πέτεγουεϊ έβαλαν τις υπόλοιπες βολές και το τελικό σκορ ήταν το αγχωτικό μεν, δίκαιο δε 92-87. Είναι πάντως χαρακτηριστικό ότι στα τελευταία 2:24 σημειώθηκαν 33 πόντοι!

ΠΑΟΚ: Πέτεγουεϊ 34 (12/17 σουτ), Χρυσικόπουλος 8, Τσόχλας 7, Τζάκσον 3, Γκος 10, Κρουμπάλι 2, Μαργαρίτης 10, Ζάρας 9, Χαραλαμπόπουλος 5, Κατσίβελης 4.

Λαύριο Megabolt: Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης 9, Μέιερ 9, Γουίγκινς 12, Νουάμου 14, Μεχίντι 1, Κουζέλογλου, Νίξον 18, Γιαννακόπουλος, Μουρ 22 (6/14 σουτ, 5ρ, 3ας).