«Λύγισε» στο τέλος την Γουέστ Χαμ

Η Άρσεναλ νίκησε με 4-1 εντός έδρας την Γουέστ Χαμ, πιο δύσκολα απ' οτι δείχνει το τελικό σκορ.

Η Άρσεναλ νίκησε με 4-1 εντός έδρας την Γουέστ Χαμ, πιο δύσκολα απ’ οτι δείχνει το τελικό σκορ.

Οι «κανονιέρηδες», στο πρώτο ματς μετά την ανακοίνωση της αποχώρησης του Αρσέν Βενγκέρ στο τέλος της σεζόν, άνοιξαν το σκορ στο 51ο λεπτό με τον Μονρεάλ, όμως τα «σφυριά» ισοφάρισαν στο 64′ με τον Αρναούτοβιτς και κρατούσαν τον πολύτιμο πόντο μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 82′ όμως ο Ράμσι έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους και ο Λακαζέτ στο τέλος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» πάντως εξακολουθούν ρεαλιστικά να ποντάρουν στην κατάκτηση του Γιουρόπα Λιγκ για να κερδίσουν εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ η Γουέστ Χαμ παραμένει ακόμα αρκετά κοντά στην ουρά.

Σε πολύ πιο δύσκολη θέση είναι η Στόουκ, που έμεινε στο 1-1 με την Μπέρνλι εντός έδρας και είναι τέσσερις πόντους μακριά από τις θέσεις της σωτηρίας, αλλά με παιχνίδια περισσότερα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Εντιάι, όμως ο Μπαρνς έφερε τους «κλάρετς» ακόμα πιο κοντά στην έβδομη θέση, που μπορεί να οδηγήσει στο Γιουρόπα Λιγκ.