Τέσσερα γκολ η Τουρκία (video)

Δείτε σε video τα 4 γκολ της δεύτερης νίκης της Τουρκίας επί της Μολδαβίας σε ματς για τον όγδοο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Μετά τη νίκη απέναντι στην Αλβανία ακολούθησε ακόμη ένα τρίποντο για την Τουρκία του Σενόλ Γκιουνές Νίκησε με 4-0 την Μολδαβία σε ματς για τον όγδοο προκριματικό όμιλο.

Χρειάστηκε ένα εικοσάλεπτο αλλά μόλις πέτυχε το πρώτο γκολ η Τουρκία όλα έγιναν εύκολα!

Οι Τούρκοι, στο 24ο λεπτό, εκμεταλλεύτηκαν ένα ατομικό λάθος του Ιονίτσα, έκλεψαν την μπάλα ψηλά και σκόραραν με τον Άλι Καλντιρίμ ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ του με την φανέλα της Τουρκίας!

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, οι Τούρκοι βρήκαν ανοιχτούς τους Μολδαβούς και με ωραία αντεπίθεση και σκόρερ τον Τσενκ Τοσούν έκαναν το 2-0!

Μέχρι το ημίχρονο οι Τούρκοι βρήκαν μεγάλες ευκαιρίες με τον ήρωα Κοσέλεφ να κρατάει το 2-0 ενώ όταν νικήθηκε, ο Τσαλχάνογλου σημάδεψε το δοκάρι (44′).

Ημίχρονο 2-0!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Ο Κοσέλεφ με εντυπωσιακή επέμβαση έστειλε σε κόρνερ το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπουράκ Γιλμάζ!

Από το κόρνερ όμως έκανε το πρώτο του λάθος καθώς μετά από κακή έξοδο ο Τοσούν με κεφαλιά σε κενή εστία έγραψε το 3-0 στο 54ο λεπτό!

Στο 70ο λεπτό ο Κοσέλεφ δεν μπόρεσε να αντιδράσει ούτε στην κεφαλιά του Αϊχάν ο οποίος έγραψε το 4-0!

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν την προσπάθεια τους στον όγδοο προκριματικό όμιλο με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια

ΤΟΥΡΚΙΑ : Γκιουνόκ – Τσέλικ, Ντεμιράλ, Αϊχάν, Άλι Καλντιρίμ – Τεκντεμίρ, Τοκιόζ (85′ Εμρέ), Τούρουτς (78′ Καράτσα) – Τοσούν, Τσαλχάνογλου (66′ Γιαζίκι), Γιλμάζ

ΜΟΛΔΑΒΙΑ : Κοσέλεφ – Γιαρντάν, Ρόζγκονιουκ, Πόσμακ, Ρεάμπτσουκ – Ιονίτσα, Καρπ (46′ Τουρκάν), Τσεμποτάρου – Γκινσάρι (73′ Αντόνιουτς), Γκράουρ, Άμπρος (57′ Νικολαέσκου)